<-

Magazín

6 jednoduchých tipov, ako sa lepšie vyspať po nočnej zmene

Zdravotné sestričky a lekári, policajti, letušky a piloti, profesionálni vodiči, pracovníci vo výrobe alebo aj pokladníčka na stanici sa musia vyrovnať s tým, že si každý večer neľahnú a ráno sa neprebudia vždy v rovnakom čase. Pracujú totiž v náročnej zmennej prevádzke a tá im neustále narušuje režim. Častejšie než iní mávajú problémy so spánkom. A preto sme pre nich pripravili niekoľko rád, ako sa lepšie vyspať po nočných zmenách.

Práca na zmeny uberá spánku a prináša zdravotné ťažkosti

Už dávno neplatí poučka, že by sme mali spať minimálne 8 hodín denne. Niekomu pokojne stačí hodín len šesť. Faktom ale je, že ak pracujete na zmeny, dostáva sa vám oveľa menej hodín spánku než ľuďom pracujúcim len cez deň. Ak sa teda radíte medzi veľkých spáčov, práca na zmeny pre vás nebude tým pravým orechovým. Ľudia pracujúci na smeny majú navyše problémy so sústredením, sú náchylnejší ku kardiovaskulárnym chorobám, mávajú problémy so zažívaním a oveľa častejšie u nich prepukne nejaká spánková porucha. Keď musia čeliť aj bolestiam hlavy, poruchám nálad a neprekonateľnej únave, je načase začať hľadať inú prácu.

6 tipov, pre lepšie zaspávanie po nočných zmenách

Ak vydržíte ten nápor a prácu na zmeny neopustíte, dodržujte niekoľko jednoduchých zásad a s nočnou prácou a denným spaním sa vyrovnáte ďaleko ľahšie.

  • Počúvajte svoje telo

Po nočnej zmene nemusíte spať 8 hodín vkuse. Spánok si pokojne rozdeľte trebárs na dvakrát. Počúvajte svoje telo, pozorujte, čo mu najviac vyhovuje a prispôsobte sa mu.

  • Pripravte si vhodné prostredie na spánok

Spálňu pred spánkom vyvetrajte, čo najviac zatemnite, vypnite všetkú elektroniku, mobil odložte hneď, ako dorazíte po práci domov, a zbavte sa okolitých zvukov. Pomôžu napríklad špunty do uší.

  • Ak nemôžete zaspať, vstaňte

Ak namiesto spania len ležíte a premýšľate, prečo nemôžete zaspať, nemá zmysel v tom pokračovať. Radšej sa zdvihnite, niečím sa zamestnajte a za pol hodiny to skúste znova.

  • Otočte si budík

Nekontrolujte, ako dlho spíte. Prehnaná kontrola zvyšuje vnútorné napätie a pre kvalitný spánok je potrebný predovšetkým pokoj. Stres a nervozita z toho, že máte na spánok málo času, spôsobí akurát to, že nezaspíte.

  • Obmedzte kávu i alkohol

Alkohol do práce nepatrí, neposilňujte sa ním ale ani po návrate z práce. Síce by ste po ňom možno rýchlejšie zaspali, ďaleko horšie by ste sa ale vyspali. Rovnako tak sa vyhnite káve, ak vás drží v práci na nohách, poslednú si dajte najneskôr o tretej ráno.

  • Dbajte na stravu

Počas nočných zmien určite nehladujte. Vyhnite sa ale ťažko stráviteľným jedlám, siahnite skôr po nejakom šaláte, mliečnych výrobkoch, jogurtoch, ovocí. Nezabudnite si ustrážiť dostatočný prísun tekutín.

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa s ostatnými: