<-

Magazín

8 najznámejších porúch spánku

Štúdie ukazujú, že každý štvrtý človek príležitostne trpí niektorou z porúch spánku. Najčastejšie nespavosťou, spánkovým apnoe a syndrómom nepokojných nôh. Ako nám môžu tieto choroby znepríjemniť život? Zoznámte sa s 8 najznámejšími poruchami spánku, ktoré vás každú noc pripravujú o potrebnú regeneráciu.

Insomnia

Najčastejšou poruchou spánku je nespavosť. V živote sa s ňou stretla väčšina z nás, napr. pred skúškou, pracovným pohovorom alebo svadbou. Takáto akútna nespavosť ale nie je zásadný problém. Ten nastáva v okamihu, keď sa nespavosť stane chronickou. Chorý jedinec každodenne bojuje so zaspávaním, v noci sa často budí, cez deň je ospalý a unavený a často trpí aj nejakými psychickými problémami.

Hypersomnia

Hypersomnia sa naopak prejavuje nadmernou spavosťou. Každý deň človek prespí viac ako 12 hodín a často nekontrolovane upadá do spánku, a to za akejkoľvek situácie, napríklad uprostred rozhovoru. V tomto stave vydrží niekoľko minút a prebudí sa plný energie. Ochorenie výrazne znižuje kvalitu života a predstavuje veľké riziko pre chorého aj jeho okolie.

Narkolepsia

Jedná sa o jednu z porúch nadmernej dennej spavosti. Narkoleptici sa počas dňa neodkážou ubrániť záchvatom spánku alebo trpia extrémnou ospalosťou. Naviac sa im k tomu nabaľujú také nepríjemnosti ako kataplexia (ochabnutie svalov bez straty vedomia), spánková obrna (paralýza bez možnosti pohybu v bdelom stave) alebo hypnagogické halucinácie (živé sny nerozlíšiteľné od reality).

Spánkové apnoe

Syndróm spánkového apnoe je často zamieňaný s "obyčajným" chrápaním. U chorého človeka dochádza počas spánku k opakovanému prerušeniu pravidelného dýchania. Dychové zástavy veľmi namáhajú srdce, zvyšujú krvný tlak a riziko infarktu, a prerušujú zdravé spánkové cykly.

Syndróm nepokojných nôh

Neovládateľnou potrebou hýbať nohami trpia častejšie ženy ako muži. Tesne pred zaspaním a v noci sa objavujú nepríjemné, často až bolestivé pocity v nohách, ktoré nútia postihnutého k neustálemu pohybu. SNN rapídne znižuje dĺžku a kvalitu spánku a môže viesť až k dlhodobej nespavosti.

Námesačnosť

Námesačnosť čiže somnabulismus je porucha budenia sa z hlbokého spánku. Spiaci človek vstane z postele, prechádza sa a často zvládne aj zložitejšie činnosť. Nič z toho si neuvedomuje a ráno po prebudení nepamätá. Najčastejšie sa vyskytuje u detí. Pamätajte, námesačného človeka nikdy nebuďte, len ho odveďte späť do postele.

Nočné mory

Nočné mory sú poruchy REM fázy spánku. Postihnutie prežívajú veľmi intenzívne sny s hrozným až desivým obsahom, ktoré v nich vyvolávajú silné emócie ako úzkosť, strach, šok alebo pocit ohrozenia. Ich následkom je prebudenie uprostred noci a mnohokrát nemožnosť znovu zaspať.

Bruxizmus

Bruxizmus sa radí medzi poruchy spánku prejavujúce sa abnormálnymi pohybmi. Jedná sa o nevedomé škrípanie a cvakanie zubami. Ľudia o svojom postihnutí ani nevedia, v spánku ich nijako neobmedzuje, ráno sa proste budí s bolesťou zubov, čeľustí alebo hlavy. Ak sa nelieči, môže skončiť aj opotrebovaním zubov a zničením čeľustí.

Je vám niektoré ochorenie povedomé? Pozorujete na sebe napríklad príznaky chronickej nespavosti ? Alebo dosť chrápete a chcete zistiť, či ide naozaj len o neškodné chrápanie? Pred tým, ako navštívite lekára, prehodnoťte životný štýl - obmedzte pitie alkoholu, fajčenie, vyhýbajte sa stresovým situáciám, dodržujte spánkovú hygienu, hýbte sa. Ak to nepomôže, nezostane vám nič iné ako lekárska konzultácia a u mnohých porúch aj medikativní liečba.

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa s ostatnými: