<-

Magazín

Somnilokvia alebo tajomné rozprávanie zo spánku

Rozprávanie zo spánku je tak trochu tajomné. Niekto zo seba vysúka sotva pár slov, niekto zvládne poskladať zmysluplnú vetu. Veľakrát sa u neho dokážeme celkom dobre pobaviť. Čo o vás rozprávanie zo spánku vypovedá? A o čom zo spánku rozprávame najčastejšie?

Hoci znie odborný názov rozprávanie zo spánku - somnilokvia - podobne ako väčšina spánkových porúch, jedná sa iba o zvláštny jav, ktorý nespôsobuje žiadne zdravotné komplikácie. Nemôžeme o ňom teda hovoriť ako o chorobe a neexistuje vlastne ani zaručený spôsob, ako toto správanie "liečiť".

Čo za somnilokviou stojí?

Často si ľudia myslia, že zo spánku rozprávame, keď snívame. Vedci to ale vyvracajú. K hovoreniu v spánku totiž dochádza v tzv. non REM fáze čiže hlbokom spánku. Sny sa nám naopak zdajú v REM fáze. Pravý pôvod hovorenia zo spánku ešte nie je objasnený. Najčastejšie ho ale zapríčiňujú:

  • zážitky uplynulého dňa (najčastejšia príčina hovorenia u detí),
  • emočný stres,
  • psychické problémy,
  • iné poruchy spánku
  • horúčka,
  • užívanie liekov, návykových látok alebo drog.

Čo to o nás vypovedá?

Mylne si ľudia tiež myslia, že to, o čom v spánku rozprávame, odhaľuje naše vnútro a to, čo sa nám skutočne páči. Čo o nás rozprávanie zo spánku skutočne vypovedá, odhalil spánkový špecialista Michael Breus vo svojej knihe The Power Of When. Tvrdí, že slová alebo vety, ktoré zo spánku vyslovíme, nedávajú žiadny zmysel a nemá zmysel ich rozoberať. Pravdepodobnosť, že by ste sa teda od svojho spolunocľažníka dozvedeli nejakú pikantnosť, je veľmi malá :-) O čom ale podľa odborníka hovorenie zo spánku vypovedá jednoznačne, je nedostatok spánku alebo dlhodobá spánková deprivácia.

O čom teda zo spánku najčastejšie rozprávame?

O negatívnych veciach. Aspoň podľa francúzskych vedcov. Oslovili 230 dobrovoľníkov, ktorí súhlasili s tým, že budú počas spánku nahrávaní v spánkovom laboratóriu. Zaznamenali viac ako 900 prípadov rozprávania a po zanalyzovaní dát zistili, že väčšina komunikácie bola vulgárna, útočná alebo odsudzujúca.

  • Dobrovoľníci 4x častejšie ako vo bdelom stave hovorili "NIE".
  • Dokonca 800x častejšie ako v bdelom stave hovorili vulgárne slovo "FUCK".

Štúdia potvrdila tiež tvrdenie Dr. Breusa - 59% všetkého vysloveného bolo nezrozumiteľné a neanalyzovateľné. Väčšina takých prehovorov bola sprevádzaná aj ďalšími zvukmi ako smiechom, bručaním alebo chroptením.

Chcete sa rozprávaniu zo spánku vyvarovať?

Bohužiaľ neexistuje stopercentne účinná metóda, ktorá by vás rozprávania zo spánku nadobro zbavila. Jediné, čo môžete urobiť je, vyhýbať sa spúšťacím faktorom. Snažte sa vyvarovať stresu, nepreťažovať organizmus, spávať choďte pokojní, dodržujte spánkovú hygienu, spite dostatočne dlho a neužívajte lieky, o ktorých si myslíte, že by mohli hovorenie zo spánku spúšťať. Ak za tým stojí nejaké ochorenie, je pravdepodobné, že s jeho vyliečením odznie aj rozprávanie.

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa s ostatnými: