7 zásad, vďaka ktorým váš matrac vydrží dlhšie než iným

„Veď je to nedávno, čo sme ho kupovali. A stál kopu peňazí. To už ho máme vymeniť?!“ Životnosť matraca sa bežne pohybuje od 5 do 10 rokov a do nákupu nového sa väčšine ľudí tak skoro nechce. Najspoľahlivejšou cestou, ako predĺžiť životnosť svojho matraca, je pravidelná starostlivosť.


Údržba matraca pritom nie je nič zložité. Stačí sa držať pár jednoduchých pravidiel a zo svojho matraca sa môžete tešiť niekoľko rokov.

1. Položte ho na pevný a kvalitný rošt

Rošt je základ. Kvalitný rošt s pružnými lamelami poskytne matracu ideálnu oporu a zabráni vzniku vyvýšenín alebo nerovností.

2. Matrac pravidelne otáčajte

Aspoň niekoľkokrát ročne. Predídete tým preležaniu matraca na najviac exponovaných miestach a zamedzíte tiež nadmernému prepoteniu. Matrac otáčajte nielen zo spodnej strany na vrchnú, ale prehadzujte tiež stranu hlavy a nôh.

3. Matrac musí dýchať

Kvalitný rošt poskytne matracu nielen oporu, ale umožní mu tiež dýchať. Moderné matrace síce bývajú veľmi dobre vetrateľné a rýchlo odvádzajú vlhkosť, položenie na nepriedušnú podložku či dosku ale môže v krajnom prípade viesť až k zapareniu a plesniam. Matracu prospieva tiež dôkladné vetranie spálne.

4. Používajte ochranný poťah

Má váš matrac snímateľný a prateľný poťah aspoň na 60°? Pokiaľ nie, rýchlo si ho zaobstarajte. Poťah chráni matrac pred znečistením (zvlášť, ak v posteli radi raňajkujete), pravidelným praním tiež zredukujete populáciu roztočov. Niektoré typy poťahov so špeciálnymi úpravami tiež rastu mikroorganizmov priamo bránia.

5. Vyvarujte sa prudkým nárazom a nadmernej záťaži

Skoky do postele alebo divoké hry detí neprospievajú matracu ani roštu. Rovnako tak neodporúčame na matrac odkladať ťažké predmety – jadro by sa mohlo nenávratne zdeformovať.

6. Keď je potrebné, vyčistite ho

Aj samotný matraca sa dá čistiť. Len je potrebné dvojnásobne starostlivo dodržiavať pokyny výrobcu a nepoužívať agresívne chemické čistidlá. Matracu tiež pomôže občasné vysatie vysávačom.

7. Dodržujte odporúčania výrobcu

Dostali ste k matracu letáčik s pokynmi k údržbe? Pokiaľ nie, vyžiadajte si informácie dodatočne. Výrobca presne vie, ako najlepšie matrac čistiť a udržovať tak, aby vydržal, a aby ste ho v dobrej viere nepoškodili.

A to je všetko. Veríme, že vám bude matrac robiť radosť mnoho rokov, a až predsa len dôjde na koniec svojej životnosti, nepresúvajte ho do detskej izby či na chatu – svoje si odslúžil a zdravý spánok si zaslúžime všetci.