5 najlepších tipov pre zariadenia dokonalej spálne

Pri zariaďovaní domovov sa zvyčajne najväčší dôraz kladie na kuchyňu a obývaciu izbu, kde trávime väčšinu času. Viete ale, že zhruba tretinu života prespíte? To nie je práve málo, a preto sa oplatí pozornosť venovať aj zariaďovaní spálne. Len tak si užijete kvalitný spánok, vďaka ktorému sa celé telo regeneruje, a navyše sa ním odďaľuje starnutie.

1. Svetová strana a farebná paleta

Ak vám to dispozície domu či bytu umožňujú, orientujte spálňu na východ. V tejto izbe by nemalo byť príliš teplo, preto je lepšie vyberať svetové strany, ktoré nie sú toľko vystavené slnku. Vďaka umiestneniu na východ nebude spálne navečer prehriata a ráno vám prvé slnečné lúče pomôžu vstať z postele. Zle samozrejme nie je ani umiestnenie spálne na severnú stranu. Dajte však pozor, aby vám v nej nebolo príliš zima. Ani západná strana nie je pre umiestnenie spálne passé, nezabudnite však, že slnko v lete zapadá pomerne neskoro.

Z hľadiska farieb stavte na tie, ktoré sú vášmu srdcu najbližšie. Hodí sa však poznať určité pravidlá. Správne zvolená farba dokáže ovplyvniť kvalitu spánku, ale aj náladu a pocity. Pre zaspávanie sa nehodia krikľavé a neónové farby. Napríklad červená by v spálni vyzerala príliš lacno a agresívne. Farby v spálni by mali byť tlmené a jemné. Ideálne sú pastelové farby. Všeobecne sa odporúčajú odtiene modrej, levanduľovej, hnedej alebo béžovej. Otvoriť sa môžete aj decentnej žlté. Vedeli ste, že farby slnka pozitívne stimulujú nervový systém a vyvolávajú pocity šťastia?

modra_loznice

2. Dominantná posteľ s čelom a luxusné matrace

Srdcom celej spálne je posteľ. Na kvalitu spánku majú však vplyv aj matrace a rošt. Luxusný matrac musí byť priedušný a dostatočne tuhý. Jeho maximálna nosnosť by mala presahovať hmotnosť spáča. Najlepšie matrace na trhu sú vyrobené z peny, ktorá vášmu telu pri spánku dodá pocit stavu beztiaže, čo ocení predovšetkým váš oporný aparát. S pohodlným spánkom matracu pomáha tiež rošt, ktorý optimálne rozkladá tlak vyvíjaný na matrac. Rošt by mal byť lamelový a umožňovať matracu dobre dýchať. Rošt vždy vyberajte s ohľadom na typ matraca.

V súčasnej dobe sú najobľúbenejšie postele s vysokým čelom. Rám postele môže byť z masívu, ale aj čalúnený. Čelo je zvyčajne dominantným prvkom, ktorý na seba upúta pozornosť. Ak siahnete po mäkko čalúnenom čele, užijete si nielen komfortné spanie, ale tiež napríklad čítanie v sede. Čelo postele vášmu podvedomiu v spánku poskytuje pocit bezpečia, ale aj vašu hlavu chráni od chladu prenikajúceho zo steny.

curem

3. Osvetlenie pre dokonalú atmosféru

Na kvalite odpočinku sa podpisuje tiež svetelný dizajn. Kľúčové je správne rozvrhnutie osvetlenia. Chýbať nesmie centrálne stropné svetlo, ktoré osvetlí celú miestnosť. Postrádať by ste nemali ani osvetlenie doplnkové a náladové.

Doplnkové osvetlenie môže mať podobu klasických bodoviek, zápustného osvetlenia alebo osvetlenia nástenného. V rohu miestnosti môže stať veľká stojaca lampa. Lampičky nesmú chýbať ani na nočných stolíkoch z každej strany postele. O náladové osvetlenie sa postarajú napríklad sviečky vo vyšších či nižších svietnikoch. Siahnuť môžete po aromalampe a okrem mäkkého teplého svetla plamienka si užívať tiež príjemné vône. S navodením intímnej atmosféry vám pomôžu tiež LED pásiky inštalované za čelom postele či okolo rámu lôžka.

osvetleni_loznice

4. Správne rozmiestnenie nábytku

Viete, že nesprávne umiestnenie nábytku môže negatívne ovplyvňovať kvalitu vášho spánku? Podľa feng shui by ste nad hlavou nemali mať žiadne poličky ani dekorácie, ktoré by mohli narušiť plynulý tok pozitívnej energie. Posteľ by mala byť umiestnená čelom k stene, nemala by byť priamo oproti oknu ani priamo oproti dverám. Na dvere by ste však z postele mali dobre vidieť. Vybavenie spálne by malo byť párové. Nemali by chýbať dva stolíky, dve lampičky alebo dva obrazy.

Spálňa by mala byť predovšetkým vzdušná, takže ju "neduste" zbytočne rozmerným nábytkom. Vystačíte si so šatníkovou skriňou, posteľou, nočnými stolíkmi a komodou. Pamätajte, že by sa vaše lôžko nemalo odrážať v zrkadle. To totiž môže evokovať prítomnosť ďalších osôb v spálni. S doplnkami to nepreháňajte, pamätajte, že menej je mnohokrát viac.

loznice

5. Dokonalé prostredie

Perfektne zariadená spálňa nie je len o vybavení, farbách a doplnkoch, ale predovšetkým o prostredí. Na spanie je najvhodnejšia izbová teplota pohybujúca sa medzi 16-18 ° C. Vlhkosť vzduchu by sa v lete mala pohybovať medzi 40-60 %, v zime medzi 45-65 %. Dôležité je tiež ticho a úplná tma. Dokonalú tmu môžete dosiahnuť použitím vonkajších roliet alebo blackout závesov. Tieto dva prvky sa postarajú aj o odhlučnenie v prípade, že máte okná spálne smerovaná napríklad do rušnej ulice. Na zemi by kvôli hygiene nikdy nemal byť celoplošný koberec. Ideálne sú drevené podlahy, ktoré budú pri posteli doplnené kusovým koberčekom, aby ste ráno nohy položili na mäkký a teplý povrch.

Venujte zariaďovaniu svojej spálne dostatok času. Uvidíte, že sa odrazí na kvalite spánku, ktorý ovplyvňuje nielen vašu náladu, ale aj zdravie.