Každý siedmy človek trpí spánkovou opitosťou. Ste to aj vy?

Ako sa cítite po tom, čo sa ráno prebudíte a vstanete z postele? Plní energie a pripravení na nový deň? Alebo stále napoly spíte, zle sa orientujete a takmer nevnímate okolie? V druhom prípade je možné, že patríte medzi pätnásť percent ľudí, ktorí trpia takzvanou spánkovú opitosťou. Prečítajte si, prečo je táto porucha nebezpečná, a ako s ňou žiť.

Keď si ráno nepamätáte, že ste vypli budík

Tím vedcov zo Stanforde vykonal štúdiu, v ktorej skúmal správanie ľudí po prebudení. Výskumu sa zúčastnilo viac ako devätnásť tisíc Američanov, u pätnástich percent z nich potom výskumníci po ich prebudení pozorovali:

  • Zmätenosť
  • Dezorientácia v priestore aj čase
  • Krátkodobú stratu pamäte

Príznaky tejto poruchy sa veľmi podobajú stavu opitosti, odtiaľ názov spánková opitosť. Vedci zároveň zistili, že tento syndróm sa častejšie vyskytuje u osôb, ktoré trpia poruchou cirkadiánneho rytmu alebo depresiami a úzkosťou.

Aké hrozí nebezpečenstvo?

Spánkovou opitosťou častejšie ako dospelí trpia deti, tie ale väčšinou z tohto problému časom vyrastú. V prípade dospelých je na mieste riešiť problém s odborníkom. Opakujúce sa epizódy spánkovej opitosti sú pre človeka aj pre jeho blízkych nebezpečné, pretože hrozí napríklad:

  • Pád zo schodov
  • Zranenie ostrým predmetom
  • Úraz hlavy

Potom, čo americkí vedci zistili, že stav zmätenosti zrána je bežnejší, než si doteraz mysleli, sa pravdepodobne zamerajú na možnosti liečby tejto poruchy. Nebojte sa teda opýtať svojho lekára, ako vám môže s opakujúcou sa spánkovou opitosťou pomôcť.

Ak sa ráno zle orientujete len párkrát do mesiaca, a odbornú pomoc vyhľadať nepotrebujete, zamerajte sa aspoň na bezpečnosť, aby ste predišli vyššie spomenutým hrozbám. Radšej si nastavte budík o dvadsať minút skôr a zostaňte v posteli, kým sa úplne nepreberiete.