6 rád, ako zvládnuť jet lag alebo pásmovú chorobu

Ako zvládate časové posuny? Hodinku sem, hodinku tam nemusíte ani zaznamenať. Posun o 6 alebo 8 hodín však už dá človeku poriadne zabrať. Hoci sa s jet lagom nevyrovnáte inak, než že si na časový posun postupne zvyknete, existuje niekoľko rád, ktoré vám pomôžu zmierniť jeho príznaky.

Čo je to jet lag

 

Jet lag je anglický výraz, ktorý sa u nás prekladá ako pásmová choroba, odborne desynchronáza. Jet lag je možné doslovne preložiť ako tryskáčové meškanie, čo absolútne vystihuje podstatu tejto choroby.

Jet lag je spojený predovšetkým s dlhým cestovaním v lietadle, keď počas relatívne krátkej chvíle prekonáte viac časových pásiem. V krátkom čase si musíte prenastaviť svoje vnútorné biologické hodiny, čo sa prejavuje problémami so spánkom. Nemôžete spať, pociťujete únavu, bolí vás hlava a máte žalúdočné ťažkosti. Prejav pásmovej choroby je u každého človeka iný a spravidla ho ovplyvňuje vek človeka.

Všeobecne platí, že horšie sa naše telo vyrovnáva s cestou na východ, kde sa hodiny pripočítajú, než na západ, kde je o niekoľko hodín menej.

cestovani letadlem

Ako pásmovú chorobu úspešne zvládnuť?

Na jet lag neexistuje liek. Existujú však metódy a postupy, ktoré vám môžu pomôcť jeho príznaky lepšie zvládnuť.

1. Času sa začnite prispôsobovať už pred odletom

Podľa toho, kam letíte, si prispôsobte spacie návyky. Zhruba po hodine posúvajte dobu, kedy idete spať v závislosti na tom, či letíte na východ alebo na západ.

2. Neklamte dobu spánku

Najmä deň pred odletom si na svojom luxusnom matraci užite potrebných 8 hodín spánku. Zbytočne si čas spánku neskracujte. Všetko si naplánujte a pripravte deň vopred, aby ste sa pred odletom mohli dobre vyspať.

3. Upravte svoj jedálniček a pitný režim

Už niekoľko dní pred odletom do svojho jedálnička zaraďte zdravú a ľahkú stravu. Takisto nezabúdajte dostatočne piť. Veľa pite, a to aj počas letu. Ideálna je voda, ovocné šťavy alebo čaj. Pred odletom je dobré piť zázvorový čaj, ktorý nabudí organizmus, pôsobí proti bolesti hlavy i nevoľnosti.

4. Pri lete relaxujte

Dlhý let - to je čas, ktorý máte len sami pre seba. Preto sa snažte relaxovať alebo sa vyspite. Vyhnite sa dlhému pozeraniu do telefónov a tabletov.

5. Prispôsobte sa miestnym podmienkam

Po prílete sa prispôsobte miestnemu času. Choďte spať až večer a vstávajte ráno. Po prílete si môžete dopriať krátky spánok, ktorý by však nemal trvať dlhšie ako hodinu.

6. Hýbte sa a nevyhýbajte sa svetlu

Ráno po prebudení odtemnite a rozhýbte sa. Tým dáte svojmu telu signál, že je na čase vstávať, a lepšie si tak zvyknete na nový režim.

jet lag