Jesenné bylinky, ktoré zaženú prechladnutie, únavu i nespavosť

S úbytkom slnečných lúčov nám dochádza energia, v chladných dňoch ľahšie podliehame prechladnutiu a nádche, hlavou nám chodia chmúrne a melancholické myšlienky. Taká už je jeseň. Poďme proti tomu tento rok niečo urobiť. Lieky na všetky problémy nájdeme v prírode. Stačí sa len rozhliadnuť.

Zoznámte sa s piatimi jesennými bylinkami, ktoré využijete od koreňa po listy.

Skorocel

Zelené listy skorocelu môžeme na poliach a lúkach zbierať od jari do jesene, kým nepríde veľká zima, ktorá im neprospieva.

  • Ide o protizápalovú bylinu, ktorá je užitočná pri ochorení dýchacích ciest. Odhlieňuje, uľavuje pri kašli aj astme, čistí pľúca. Zelené listy skorocelu sa používajú na urýchlenie hojenia rán.

Z čerstvých aj sušených listov si môžete pripraviť skorocelový čaj. Zmiešaním odšťavených listov, medu, cukru a vody si pripravíte liečivý sirup.

jitrocel

Žihľava

Aj keď žihľavu považujeme skôr za jarnú bylinu, sú ich plné lúky aj na jeseň. Pri zbere nevynechajte listy ani korene.

  • Koreň žihľavy je skvelým pomocníkom pri jesennej detoxikácii žalúdka, pomáha pri ochorení pľúc a priedušiek a je dobrým zdrojom železa. Listy potom prečisťujú krv, podporujú krvotvorbu a zmierňujú bolesti hlavy.

Z oboch častí rastliny si pravidelne varte čaj, inak sa účinky nedostavia.

kopriva

Kostihoj

Kostihoj nájdete na chladných a vlhkých lúkach či pozdĺž ciest ešte v novembri. Využijete z neho koreň aj zelené listy.

  • Z listov pripravený odvar si pridajte do kúpeľa a nechajte pôsobiť proti bolestiam kĺbov. Koreň usušte, nastrúhajte a primiešajte do krému. Použiť ho môžete napríklad na masáže boľavých kĺbov aj na opuchy a opuchliny.

Zvonka môžete používať aj tinktúru z nakrájaného koreňa naloženého v liehu. Nikdy ho ale neužívajte vnútorne!

kostival

Kozlík

Hoci nás valeriána lekárska (kozlík) na prvý pohľad nezaujme a svojim pachom priamo odradí, nemali by sme túto bylinku prehliadať. Zberať jej podzemky s koreňmi (nie nadzemnú časť) môžeme od októbra do novembra na vlhkých miestach, lúkach aj lesoch.

  • Dokáže uľaviť od psychického napätia, nervového vyčerpania aj nespavosti. Zmierňuje žalúdočné kŕče. Jej pomoc ocenia aj ženy pri menštruácii či v prechode.

Z čerstvých kúskov valeriány a liehu si pripravte alkoholovú tinktúru. Pozor, valeriána je návyková a určite ju neužívajte v čase tehotenstva a dojčenia. 

Šípky

Šípky, plody ruže šípkovej, sa v tomto roku začínali červenať už na začiatku septembra. Počkajte si však až budú dokonale vyzreté, aby mali čo najvyšší obsah vitamínu C.

  • Šípky utužujú fyzické aj psychické zdravie, posilňujú nervy aj imunitu, pomáhajú pri prechladnutí, ochorení obličiek či ciev a sú prospešné aj pre hormonálny systém.

Najobľúbenejším spôsobom ich využitia je varenie šípkového čaju. Inak môžete skúsiť pripraviť napríklad sirup, džem alebo víno. Šípky sa obvykle sušia, ideálne pomaly, na vzduchu. Nemusíte sa ale báť použiť ich aj čerstvé.

sipky