Jesenné bylinky, ktoré zaženú prechladnutie, únavu i nespavosť

S úbytkom slnečných lúčov nám dochádza energia, v chladných dňoch ľahšie podliehame nachladnutiu a nádche, hlavou nám behajú chmúrne a melancholické myšlienky. Taká už je jeseň. Poďme proti tomu tento rok niečo urobiť. Lieky na všetky problémy nájdeme v prírode. Stačí sa len rozhliadnuť.

Zoznámte sa s piatimi jesennými bylinkami, ktoré využijete od koreňa po listy.

Skorocel

Zelené listy skorocelu môžeme na poliach a lúkach zbierať od jari do jesene, kým nepríde veľká zima, ktorá im nesvedčí.

  • Ide o protizápalovú bylinu, ktorá je užitočná pri ochoreniach dýchacích ciest. Odhlieňuje, uľavuje pri kašli i astme, čistí pľúca. Zelené listy skorocelu sa používajú na urýchlenie hojenia rán.

Z čerstvých i sušených listov si môžete pripraviť skorocelový čaj. Zmiešaním odšťavených listov, medu, cukru a vody si pripravíte liečivý sirup.

Žihľava

Aj keď žihľavu považujeme skôr za jarnú bylinu, sú ich plné lúky aj na jeseň. Pri zbere nevynechajte listy ani korene.

  • Koreň žihľavy je skvelým pomocníkom pri jesennej detoxikácii žalúdka, pomáha pri ochorení pľúc a priedušiek a je dobrým zdrojom železa. Listy prečisťujú krv, podporujú krvotvorbu a zmierňujú bolesti hlavy.

Z oboch častí rastliny si pravidelne varte čaj, inak požadované účinky nedosiahnete.

Kostihoj

Kostihoj nájdete na chladných a vlhkých lúkach či pozdĺž ciest ešte v novembri. Využijete z neho koreň aj zelené listy.

  • Z listov pripravený odvar si pridajte do kúpeľa a nechajte pôsobiť proti bolestiam kĺbov. Koreň usušte, nastrúhajte a primiešajte do krému. Ten používajte na masáže boľavých kĺbov aj na opuchy.

Zvonka môžete používať aj tinktúru z nakrájaného koreňa naloženého v liehu. Nikdy ho ale neužívajte vnútorne!

Kozlík

Hoci nás kozlík lekársky na prvý pohľad nezaujme a svojím pachom priamo odradí, nemali by sme ho prehliadať. Zbierať jeho korene (nie nadzemná časť) môžeme od októbra do novembra na vlhkých miestach, lúkach i lesoch.

  • Dokáže uľaviť od psychického napätia, nervového vyčerpania i nespavosti. Zmierňuje žalúdočné kŕče. Jeho pomoc ocenia aj ženy pri menštruácii či v prechode.

Z čerstvých kúskov kozlíkového koreňa a liehu si pripravte alkoholovú tinktúru. Pozor, kozlík je návykový a určite ho neužívajte v čase tehotenstva a dojčenia.

Šípky

Šípky, plody ruže šípovej, sa v tomto roku začínajú červenať už na začiatku septembra. Počkajte si však až budú dokonale vyzreté, aby mali čo najvyšší obsah vitamínu C.

  • Šípky utužujú fyzické i psychické zdravie, posilňujú nervy aj imunitu, pomáhajú pri nachladnutí, ochorení obličiek či ciev a sú prospešné aj pre hormonálny systém.

Najobľúbenejším spôsobom ich využitia je varenie šípkového čaju. Inak môžete skúsiť pripraviť napríklad sirup, džem alebo víno. Šípky sa zvyčajne sušia, ideálne pomaly, na vzduchu. Nemusíte sa ale báť použiť ich aj čerstvé.