Spánkové dlhy by ste mali splácať načas

To, že je potrebné dostatočne spať, vie v podstate každý, avšak nedá sa povedať, že by túto zásadu každý dodržiaval.

 

Je jasné, že niekedy to jednoducho nejde. Avšak nájde sa veľa ľudí, ktorí si často nedokážu usporiadať svoj denný program tak, aby mali spánku dostatok. Mnohí s predstavou, že menej spánku im poskytne viac času, sedia dlho do noci pri počítači, pri televízii, nad prácou či učením a na spánok si vyhradia napríklad len 5 hodín. Problém je, že takto nevedomky hazardujú so svojím zdravím!

Spánková deprivácia

Spánková deprivácia, čiže nedostatok spánku, sa niekedy používa ako forma nátlaku či mučenia a nie nadarmo. Ľudia bez možnosti dostatočného spánku totiž postupne upadajú do letargie, depresií, ťažko sa sústredia a strácajú zmysel pre orientáciu. Môže tiež dôjsť k halucináciám, traseniu rúk a poruchám reči. Je teda pochopiteľné, že napríklad teroristi alebo totalitná polícia tieto poznatky využíva. Menej pochopiteľné však je, že sa niektorí z nás dobrovoľne mučia sami.

Vedci spánkovú depriváciu študovali a došli k záverom, že v prípade viac ako 17 hodín bez spánku sa telo chová ako s 0,5 promile alkoholu v krvi. V prípade, že prebdiete celú noc, vaša reakčná doba sa zdvojnásobí a oveľa rýchlejšie sa dostavuje únava aj pri bežných činnostiach.

Spánkovou depriváciou sa zaoberali vedci aj pri výskumoch na potkanoch a preukázali, že v prípade 2 týždňov bez spánku dochádzalo k úplnému vyčerpaniu a následnej smrti. Napriek tomu aj ľudia takto robia pokusy na sebe. Najdlhšie zaznamenaná doba bez spánku je 264 hodín, čo odpovedá 11 dňom. Zdravý človek by mal bez spánku teoreticky prežiť 8-10 dní, ale radšej to neskúšajte...

Dôležitosť spánkovej hygieny

Málokto dokáže dlhodobo vydržať tak, aby spal menej ako 7 hodín denne, hoci napríklad slávny americký vynálezca T.A. Edison tvrdil, že spánok dlhší ako 5 hodín je luxus. Samozrejme, ak sa nárazovo dostanete do spánkového dlhu, ďalšiu noc sa s tým váš organizmus vysporiada. Dlhodobo ale nedostatok spánku spôsobuje väčšiu náchylnosť k ochoreniam fyzického i psychického rázu a dokonca sa špekuluje o spojitosti nedostatku spánku a vzniku rakoviny.

Je teda dôležité venovať svojmu spánku pozornosť. Vhodné je 3-4 hodiny pred spaním nejesť ťažké jedlá, nešportovať a nestresovať sa. Výskumy amerického vedca Joshuu Gooleyho dokonca ukazujú, že na kvalitu spánku má neblahý vplyv aj vystavenie umelému svetlu. A čo teda robiť pred spaním? Skúste napríklad prechádzku na čerstvom vzduchu.