Výskum časopisu Science: Prečo vlastne spíme?

Tretinu nášho života strávime spánkom? Ale prečo vlastne spíme? Čo nám spánok prináša alebo naopak berie?

Spánok je jednou z najväčších záhad ľudského tela. Každý človek v priemere prespí tretinu svojho života, najviac spánku potrebujú malé deti a starí ľudia. Aj keď sa mnohí podnikatelia a top manažéri pokúšajú dokázať opak, bez pravidelného a dostatočne dlhého spánku sa proste žiť nedá. Vedci aj napriek tomu o funkciách spánku nemajú úplne jasno.

Telo potrebuje odpočinok

Keď zaspávame, spomaľujú sa všetky činnosti nášho tela, prehlbuje sa dýchanie a uvoľňujú sa svaly. Ľudské telo jednoducho nie je stavané na nepretržitú fyzickú záťaž, preto musí časť dňa odpočívať. Medzi biológmi panuje zhoda na tom, že spánok reguluje náš metabolizmus, hormonálny aj imunitný systém. Je teda zvlášť užitočný v dobe choroby, kedy telu dodáva potrebný kľud na vysporiadanie sa s nákazou.

Čo sa deje v mozgu?

Zaspávanie a prebúdzanie riadi náš mozog, rovnako ako všetky ostatné procesy. Psychológovia sa domnievajú, že spánok nám okrem regenerácie slúži aj k usporiadaniu myšlienok, tým pádom vedie aj k lepšej pamäti. Zaujímavá je úloha snov, podľa niektorých vedcov si ich prostredníctvom plníme priania, prípadne obavy.

V októbri tohto roku vyšiel v časopise Science výskum skupiny neurológov, ktorí skúmali mozgovú činnosť u spiacich myší. Prišli na to, že mozog sa v spánku zbavuje toxických metabolických vedľajších produktov. K tomu mu slúžia kanáliky, ktoré sú obdobou lymfatického systému. Pretože je to pomerne náročný proces, mozog by ho nezvládol v bdelom stave, kedy má mnoho ďalšej práce. Vedci teda odhalili ďalšiu funkciu spánku – možnosť mozgu vyčistiť sa od škodlivín.

Nedostatok spánku môže mozog poškodiť

Výsledky výskumu naznačujú, že nedostatok spánku môže byť hlavnou príčinou rôznych ochorení mozgu, napríklad Alzheimerovej choroby alebo demencie. Na vine sú práve škodlivé látky, ktoré sa bez dostatočne výdatného spánku v mozgu nahromadia a spôsobia jeho poškodenie.

Z vyššie uvedených poznatkov naviac vyplýva, že málo spánku spôsobuje aj poruchy metabolizmu či imunitného systému. Deficit spánkového hormónu melatonínu má tak nepriaznivý vplyv na psychiku. Za prebdené noci vám vaše telo skrátka nepoďakuje.

Zdroj: http://news.sciencemag.org/brain-behavior/2013/10/sleep-ultimate-brainwasher