10 tipov na luxusnú relaxáciu, ktorá prinesie odpočinok a novú energiu

Relaxácia je čas, ktorý máte len pre seba. Je to váš darček, ktorý by ste si mali maximálne vychutnať. Počas relaxácie sa vaše telo zbavuje stresu a všetkého negatívneho, s čím je potrebné sa vysporiadať. Aké možnosti relaxácie máte a ako si zariadiť spálňu, aby ste si luxusnú relaxáciu mohli užiť aj doma?

Zistite, čo znamená relaxovať

Relaxácia je proces, pri ktorom sa cítite uvoľnene nielen fyzicky, ale aj psychicky. Jednoducho môžeme povedať, že je opakom stresu. Je dôležitá pre regeneráciu organizmu, pre pocit vyrovnanosti, ale tiež sa odráža na kvalite spánku. A spánok, ako je známe, lieči.

Vďaka relaxácii podporujete fyzický, ale aj duševný kľud. Relaxácia vám zároveň pomáha udržiavať optimálnu hladinu pokoja a napätia tak, aby nebola príliš nízka ani príliš vysoká v najrôznejších situáciách, v ktorých sa počas dňa či života ocitnete. Vďaka nej budete schopní lepšie odpočívať a zároveň spotrebovávať čo najmenej energie.

1. Kúpte si luxusný matrac

Relaxáciu môžete vykonávať v sede, ale aj poležiačky. Ak sa rozhodnete pre ležanie, položte sa na chrbát a zaujmite čo najpohodlnejšiu polohu. Oči môžete zavrieť, ale dbajte na to, aby sa ruky ani nohy nekrížili. Ruky nechajte ležať voľne vedľa tela, opierať by sa mali o malíčkovú hranu. Nohy majte ľahko od seba, uvoľnené špičky sa samy vytočia von.

Aby sa vám pohodlne ležalo, ako pri relaxácii, tak aj pri spaní, potrebujete skutočne luxusný matrac. Luxusné matrace pre najpohodlnejší spánok disponujú technológiou Curem IQ, vďaka ktorej sa prispôsobia každej spánkovej polohe a hmotnosti spáča. Pena s vysokou hustotou sa dokonale adaptuje na telo spiaceho človeka a navodí pocit, ktorý je podobný stavu beztiaže. Pri spánku tak nedochádza k mikrobudeniu a spánok je výdatnejší.

 luxusni-loznice

2. Zariaďte si trendy spálňu

Aby ste dosiahli maximálne uvoľnenie, je potrebné relaxovať v spálni, ktorá je správne zariadená. Pamätajte, že spálňa by nemala byť skladiskom. Preto sa vyhnite nadmiere nábytku a dekorácií. Stavte skôr na striedmosť a príjemné prírodné farby a materiály.

V spálni majte posteľ, dva nočné stolíky a prípadne šatníkovú skriňu. Ak vám to priestor dovolujte, môžete mať v luxusnej spálni tiež kreslo či toaletný stolík. Príjemnú relaxačnú atmosféru navodíte osvetlením. Stavte na teplé a tlmené, ktoré môže vydávať napríklad LED podsvietenie postele alebo napríklad sviečky. Ak máte v spálni zrkadlo, snažte sa ho mať na takom mieste, aby sa v ňom neodrážala posteľ. Odraz postele môže viesť k nekľudnému spánku.

V spálni by mala byť maximálna tma, kúpte si teda zatemňujúce závesy. Tieto závesy nielenže neprepustia svetlo, ale aj spálni dodajú útulnú atmosféru. Útulnosť dosiahnete aj tým, že na každú stranu postele položíte kusový koberec.

V spálni by nemala byť žiadna elektronika. Zároveň by nemala plniť funkciu pracovného kúta. Pohľad na PC, šanóny či hory nevyžehlenej bielizne vo vás môžu vyvolať stres.

3. Nechajte sa masírovať

Masáž patrí medzi najobľúbenejšie formy relaxácie. Na masáž si môžete zájsť k odborníkovi, ale tiež si ju môžete nechať urobiť od partnera. Ak sa rozhodnete pre "domácu" variantu, majte po ruke éterické masážne oleje, sviečky, aromalampu, masážny valček, balóniky, silikónové banky alebo napríklad lávové kamene. Vďaka masáži sa odbúrava nahromadený stres, dochádza k uľavovaniu do bolesti a k ​​prekrveniu pokožky.

masaz

4. Relaxujte aktívne

Okrem masáží môžete vyskúšať aj aktívnu formu relaxácie. Tú ocenia predovšetkým osoby so sedavým zamestnaním. Vyskúšať môžete napríklad beh alebo plávanie. Niekoho uvoľní prechádzka či túra v prírode. Okrem toho, že uľavíte svojej mysli, tiež zlepšíte svoju fyzickú kondíciu a osviežite myseľ.

5. Venujte sa ručným prácam

Obľúbeným spôsobom relaxácie je vyrábanie. Ten, kto je kutil, si odpočinie napríklad opravou drobnej elektroniky či výrobou zariadení, ktoré mu uľahčia život. Niekto sa pustí napríklad do stavby udiarne alebo sa venuje záhrade. Oddýchnuť si môžete napríklad aj pri výtvarných činnostiach, akými sú maľovanie alebo keramika. Obľúbené je tiež šitie alebo vyrábanie bižutérie.

6. Zacvičte si jogu

Joga je ideálnym spojením psychického aj fyzického odpočinku. Skvele kombinuje aktívny odpočinok s uvoľnením a časom, ktorý venujete len sebe. Relaxačná joga je pomalšia a kladie dôraz na správne používanie dychu. Vďaka tomu dochádza k odbúravaniu stresu a pocitu skutočnej relaxácie. Pravidelným cvičením navyše zlepšujete pohyblivosť kĺbov a pomáhate k lepšiemu prekrveniu a posilneniu svalov.

7. Pustite si príjemnú hudbu

Počúvanie ukľudňujúce hudby môže viesť k zníženiu krvného tlaku, srdcovej frekvencie a tiež zlepšiť príznaky úzkosti. Skúste počúvať meditačné melódie alebo zvuky prírody. Medzi najobľúbenejšie patria šumenie oceánu, lesa, kvapky dažďa alebo spev vtákov. Svoju myseľ zamerajte na rôzne melódie, zvuky alebo nástroje. Okrem toho sa môžete pomaly hojdať do rytmu relaxačných tónov.

8. Zamerajte sa na pomalé dýchanie

Táto technika relaxácie je jednoduchá, ale veľmi účinná. Sústredíte sa pri nej na dlhé, pomalé a hlboké dychy, ktoré môžete poznať pod názvom dýchanie do brucha. Počas dýchania sa odpojte od okolitého sveta a rozptyľujúcich myšlienok, sústreďte sa len na dych.

relaxace

9. Pustite sa do vizualizácie

V tejto relaxácii si hlavne vytvárate mentálne obrazy, ktoré vám pomôžu sa vydať do kľudného a príjemného miesta alebo situácie. Dôležité je, aby toto miesto či táto situácia boli pozitívne a pokojné. Do vizualizácie zapojte čo najviac zmyslov. Zamerajte sa na vôňu, zrak, zvuk i dotyk. Skúste, aby vaša predstava bola čo najreálnejšia.

10. Uvoľnite sa aromaterapiou

Aromaterapia využíva vôňu rastlín na dosiahnutie a uchovanie psychickej pohody človeka. Pri aromaterapii by malo dôjsť k harmonizácii tela i duše. Doma môžete aromaterapiu vykonávať pomocou inhalácie, kúpeľa alebo masáže.