4 zásadné pravidlá pri diéte!

Na jar schovávate teplé kožuchy späť do svojich skríň a tešíte sa na ľahké svetríky či saká. Ale čo s tými kilečkami, ktoré ste nazbierali počas zimy? Tie už tak jednoducho ako zimný kabát nezložíte. Čaká vás trochu tvrdej práce, ale výsledky budú stáť za to! Teraz je ten pravý čas nájsť v sebe pevnú vôľu a mať ju pod kontrolou. Na konci nebudete ľutovať!

Ako na to?

1) Pravidelný pohyb

Nechcete tráviť väčšinu času vo fitku? Rozvrhnite si aktivity na celý týždeň tak, aby ste sa na ne každý deň tešili. Snažte sa a nepoľavujte!

  1. deň začnite napríklad hodinovou prechádzkou, 
  2. deň si zabehajte, 
  3. deň vyskúšajte domáce cvičenie podľa motivačného videa (na internete ich nájdete veľa), 
  4. deň si nechajte odpočinkový, 
  5. deň si hodinku zatancujte, 
  6. deň upratujte a 
  7. deň opäť relaxujte.

Bez pohybu sa vysnívaných výsledkov nedočkáte! Môžete síce schudnúť niekoľko kilogramov aj tak, ale podstatné je telo pri redukcii zároveň spevniť. Pohyb je navyše dokonalá prevencia pred rôznymi ochoreniami.  

2) Pravidelná strava

Ideálny rozostup medzi jedlom je cca 3-4 hodiny. Jedzte 5x denne: Raňajky, desiata, obed, olovrant, večera.

Postrážte si, aby ste do tela dostali všetky vhodné živiny, predovšetkým bielkoviny a vlákninu. Pozor si dávajte na dennú dávku sacharidov a tukov. Dalo by sa zjednodušene povedať, že tieto potvorky sú pre diétu úhlavní nepriatelia.

Postrážte si porcie a kalorické hodnoty jedla. Môže sa vám na prvý pohľad zdať, že je to príšerne zložité, ale nemusíte sa obávať. Existujú rôzne aplikácie a programy, ktoré za vás prísun kalórií a živín postrážia sami. Postupne získate prehľad a časom sa zaobídete aj bez pomoci techniky.

3) Dostatok tekutín

Pamätajte na pitný režim! Ideálny prísun tekutín je cca 2,5 litra denne. Pite čistú vodu či rôzne druhy čajov. Maximálne obmedzte kávu a úplne sa vyhýbajte alkoholu, energetickým a sladeným nápojom.

4) Dlhý spánok

Spánok je pri diéte rovnako dôležitý ako ostatné predošlé body. Bežne ponocujete? Myslíte si, že spíte dosť? Nedoprajete telu minimálne 6 hodín spánku? Ihneď tento zlý návyk napravte!

Telo veľmi dobre pozná, koľko času ste venovali jeho regenerácii a ak nie dostatok, proces spaľovania a trávenia sa značne spomalí, rýchlejšie sa unavíte a budete počas dňa oveľa menej výkonní. Ľudia potom majú tendenciu mylne prisudzovať nedostatok spánku tzv. jarnej únave.

Zatnite zuby, začiatky môžu byť ťažké, ale keď je prekonáte, celý tento proces sa vám môže veľmi zapáčiť. :-)

Fotogalarie