6 rád, ako obmedziť prejavy jet lagu na minimum

Ak máte za sebou exotickú dovolenku alebo pracovnú cestu na druhej strane zemegule, určite dobre viete, že prvých pár dní po prílete snáď každého potrápi nepríjemná únava. Telo si totiž na výrazný posun času zle zvyká. Napriek tomu nemusíte byť ako vrecom udretí - adaptácia ide urýchliť.

Cestujte chytrejšie

Jedna z najdôležitejších rád pre zdravý spánok hovorí, aby ste chodili spať každý deň v rovnakom čase. Keď sa ale zrazu ocitnete niekde, kde sa prehodili deň a noc, a vy sa chcete opaľovať alebo musíte ísť na pracovný obed, nezostáva, než si posunúť aj vaše vnútorné hodiny.

Únave sa v prvých dňoch asi nikdy neubránite. Bude ale znesiteľnejšie, keď sa pokúsite dodržať niekoľko pravidiel:

  1. Skúste si pomaly zvykať na miestny čas ešte pred cestou (chodievajte teda spať skôr alebo neskôr, podľa smeru letu)
  2. Po prílete si oddýchnite, ale nie dlhšie ako dve hodiny
  3. Prvú noc sa do ničoho nenúťte, zostaňte pokojne hore do druhej alebo choďte spať o šiestej večer, ako to cítite
  4. Vyhnite sa alkoholu, cukru a kofeínu, ktoré znižujú kvalitu spánku
  5. Nezabudnite si pribaliť masku na oči a štuple do uší, ktoré vám dovolia pokojne spať aj skoro večer alebo počas dopoludnia
  6. Druhý a tretí deň buďte cez deň čo najviac vonku, svetlo totiž dáva telu signál, že nie je čas spánku

O koľko hodín sa posunie čas?

Pripravili sme pre vás prehľad obľúbených vzdialených destinácií a ich miestneho času. Čím výraznejší je posun času, tým horšie si na nový režim pravdepodobne budete zvykať.

jet lag

Až si teda budete vyberať dovolenku, skúste zvážiť, či nie je výhodnejšie zamieriť na sever alebo na juh od Slovenskej republiky, kde si ručičky posuniete maximálne o dve hodiny a užijete si ju v plnej kondícii od prvého dňa!