Ako predĺžiť životnosť matraca?

V posteli trávime tretinu života. Nie je teda od veci dopriať si luxusné matrace. Aby nám dlho vydržali, je nutné sa o ne správne starať.

Údržba matraca pritom nie je zložitá. Stačí sa držať pár jednoduchých pravidiel a zo svojho matraca sa môžete tešiť niekoľko rokov.

1. Položte ho na pevný a kvalitný rošt

Rošt je základ. Kvalitný rošt s pružnými lamelami poskytne matracu ideálnu oporu a zabráni vzniku vypuklín alebo nerovností.

 rost

2. Matrac pravidelne otáčajte

Aspoň niekoľkokrát ročne. Predídete tým preležaniu matraca na najviac exponovaných miestach a zamedzíte tiež nadmernému prepoteniu. Matrac otáčajte nielen zo spodnej strany na hornú, ale prehadzujte tiež stranu hlavy a nôh.

3. Matrac musí dýchať

Kvalitný rošt poskytne matracu nielen oporu, ale umožní mu lepšie dýchať. Moderné matrace síce bývajú veľmi dobre vetrateľné a rýchlo odvádzajú vlhkosť, položenie na nepriedušnú podložku či dosku ale môže v krajnom prípade viesť až k zapareniu a plesniam. Matracu prospieva tiež dôkladné vetranie spálne.

4. Používajte ochranný poťah

Má váš matrac snímateľný a prateľný poťah aspoň na 60°? Ak nie, rýchlo si ho kúpte. Poťah chráni matrac pred znečistením (zvlášť, ak v posteli radi raňajkujete), pravidelným praním tiež zredukujete populáciu roztočov. Niektoré typy poťahov sa špeciálnymi úpravami tiež rastu mikroorganizmov priamo bránia.

údržba matrace

5. Vyvarujte sa prudkých nárazov a nadmernej záťaži

Skoky do postele alebo divoké hry detí neprospievajú matracu ani roštu. Rovnako tak neodporúčame na matrac odkladať ťažké predmety - jadro by sa mohlo nenávratne zdeformovať.

6. Keď je treba, vyčistite ho

Aj samotný matrac sa dá čistiť. Len je treba dvojnásobne starostlivo dodržiavať pokyny výrobcu a nepoužívať agresívne chemické čistidlá. Matracu tiež pomôže občasné vysatie vysávačom.

luxusní ložnice

7. Dodržujte odporúčania výrobcu

Dostali ste k matracu letáčik s pokynmi na údržbu? Ak nie, vyžiadajte si informácie dodatočne. Výrobca presne vie, ako najlepšie matrac čistiť a udržiavať tak, aby vydržal, a aby ste ho v dobrej viere nepoškodili.

A to je všetko. Veríme, že vám bude matrac robiť radosť mnoho rokov, a až predsa len dôjde na koniec svojej životnosti, nepresúvajte ho do detskej izby či na chatu - svoje si odslúžil a zdravý spánok si zaslúžime všetci.