Neupratujte stále! 5 tipov, ako si doma ľahko udržíte poriadok

Ako udržať čistotu v domácnosti? Túto otázku si občas položí každá gazdinka. Najmä vtedy, keď už má upratovania plné zuby. Máme pre vás osvedčené tipy, ako doma udržať poriadok, bez toho aby ste museli stále upratovať.

1. Dajte si k dverám rohožku. Alebo radšej dve

Zdanlivá drobnosť zabráni tomu, aby ste si domov naťahali nečistoty z vonku. Ideálne je, keď máte rohožky z oboch strán dverí. Na vonkajšej si očistíte topánky od najväčších nečistôt a potom sa postavíte na domácu. Na nej sa vyzujete, topánky z rohožky presuniete rovno do botníka a len vkĺznete do pripravených papúč.

2. Nábytok utierajte navlhčenou utierkou

Na trhu je veľa prípravkov, ktoré odpudzujú prach z rôznych povrchov. Ak ich pri utieraní prachu použijete, predĺžite tým interval medzi jednotlivým upratovaním.

3. Čo najviac vecí schovajte do šuplíkov

Čím viac vecí vám v byte voľne stojí, tým viac ich musíte upratovať. Ak si teda sťažujete na neustále upratovanie, zvážte, či niektoré "lapače prachu" neschováte. Napríklad zbierka keramiky vyzerá na pohľad skvele, na policu na ňu však sadá prach, ktorý je potrebné neustále odstraňovať. Čo radšej zbierku presunúť do sklenenej vitríny? Nezabudnite ani na cennosti, ako sú šperky. Aj v nich môžete spraviť poriadok. Inšpirujte sa tipmi Marie Kondo. Vedeli ste, že aj šperky si môžete upratať metódou KonMari?

4. Zapojte deti

Ak máte deti, sami viete, že je udržanie poriadku občas len zbožné želanie. Napriek tomu máte oproti bezdetným domácnostiam výhodu - malých pomocníkov. Učte deti hneď odmala, že si svoj neporiadok musia upratať. Nielen, že ušetríte čas, ale navyše svojim deťom vštepíte správne návyky.

5. Kúpte si matrac s prateľným poťahom

Údržbu matraca by ste nemali podceňovať, pretože ho tak zbavujete roztočov a predlžujete jeho životnosť. Kvalitný matrac by mal byť čo najpriedušnejší a mal by mať prací poťah. Tieto požiadavky spĺňa napríklad matrac Curem C 5000 EGO. Stačí, keď poťah raz mesačne zložíte, dáte do práčky a hneď máte časť upratovania v spálni za sebou.