Spánok vs. skúškové

Skúškové obdobie. Študentami preklínané obdobie plné stresu, učenia a nedostatku spánku. Ak máte takého študenta doma, alebo ním sami ste, určite dobre viete, o čom hovoríme. Lenže práve spánok je v skúškovom období nesmierne dôležitý a rozhodne sa ho neoplatí podceňovať.

Veľa študentov totiž bojuje s nedostatkom času pred skúškou tak, že sa okráda o spánok. Učí sa dlho do noci, dopuje sa kávou, čajom a energetickými nápojmi a spí napríklad len tri alebo štyri hodiny denne. Lenže práve to je v skúškovom období tá najväčšia chyba.

Viac spánku - lepšia pamäť

Spánok je totiž nesmierne dôležitý. A pre študentov zvlášť. Nielen, že keď sa nevyspia, sú druhý deň podráždení, malátni a unavení, ale horšie sa im učí.

Mozog má väčšie problémy s tým spracovať informácie a to, čo sa študenti snažia dobehnúť učením dlho do noci, tak zase vzápätí stratí.

Okrem toho že nevyspatý človek horšie vstrebáva nové informácie, bez spánku si horšie pamätá aj to naučené. Práve v spánku sa totiž mozog vysporiadáva s naučenými informáciami, triedi ich a ukladá ich do dlhodobej pamäte.

Ak sa študent okráda o spánok, okráda sa tak aj o to, 'čo sa už naučil a zbytočne stráca čas tým, že si niektoré veci opakuje stále dokola.

Recept na úspech - nemeniť režim

Základná rada je pritom jednoduchá - nezabúdať pri učení na kvalitný spánok:

  • Najmenej šesť hodín denne je jednoducho potreba.
  • Samozrejme na kvalitný matrac a v dobre vyvetranej miestnosti, kde nie je zapnutá žiadna televízia či počítač. Jedine tak je totiž spánok naozaj kvalitný.
  • Ideálne je spať rovnako ako vo zvyšku semestra. Teda nielen spať rovnaký počet hodín, ale dodržiavať aj rovnaký režim - chodiť do postele v rovnakom čase a v rovnakom čase tiež vstávať. Telo je totiž na taký režim navyknuté a vie pri ňom optimálne fungovať - teda ak bežne nespíte potrebné len tri hodiny denne.