Spíte dosť? Záleží, koľko máte rokov

Až vám bude niekto tvrdiť, že sa má spať 8 hodín denne, upozornite ho na niekoľko faktov. Dĺžka spánku sa s vekom mení, preto bábätka, dospelí a dôchodcovia spia úplne inak. Okrem toho sa líšia spánkové preferencie a potreby každého z nás.

Problematikou správnej dĺžky spánku sa vedci zaoberajú už desiatky rokov. Keď totiž spíme málo, sme unavení a naša pracovná výkonnosť klesá. Pokiaľ ale spíme veľa, vstaneme zase unavení.

Bábätká a deti dĺžku spánku príliš neriešia. Dojčatá prespia 18-20 hodín denne a nikto ich k tomu väčšinou nenúti. Predškoláci spia približne 12 hodín denne, často je ale problém nahnať ich do postieľok. So školskou dochádzkou začína platiť populárne pravidlo 8 hodín, už v tomto období sa ale začínajú prejavovať rozdiely

Ste krátky, alebo dlhý spáč?

Niektoré deti ponocujú a ráno sú plné energie. Iné zívajú aj po 9 hodinách spánku. Rodičia tak okrem svojho spánkového režimu musia riešiť aj ten detský.

Všeobecne ale môžeme spáčov rozdeliť do dvoch skupín:

1. Krátki spáči sú ľudia, ktorým stačí výrazne menej spánku, než je odporúčaných 8 hodín. Známe sú aj prípady perfektne zdravých ľudí, ktorí dlhodobo spia len 4 hodiny denne.

2. Dlhí spáči naopak vyžadujú 9-10 hodín spánku denne. Pokiaľ ho nemajú, celý deň s nimi nič nie je.

Zistite, čo vám najviac vyhovuje

Čím skôr nájdete svoju optimálnu dĺžku spánku, tým lepšie. Môžete ju otestovať napríklad tak, že niekoľko týždňov budete chodiť do postele v rovnakú hodinu. Po nejakej dobe sa ráno začnete budiť takisto v rovnaký čas. Ľahko tak určíte, koľko hodín vaše telo potrebuje.

Druhou možnosťou je spánkový denník. Zapisujte si do neho:

  • čo ste robili, jedli a pili pred spaním,
  • o koľkej ste si išli ľahnúť,
  • o koľkej ste ráno vstávali,
  • nakoľko odpočinutí ste sa ráno cítili,
  • nakoľko ste cez deň pociťovali únavu.

Už zhruba po mesiaci vedenia si spánkového denníka iste vypozorujete konkrétne vzory, ktoré u vás vedú k dokonalému odpočinku.

Nepodceňte vybavenie spálne

Dôležitým faktorom pre kvalitný odpočinok je bezpochyby tiež poriadny matrac. Jedine na takom sa vám bude spať ako v bavlnke a ráno nebudete rozlámaní. Všetky matrace Curem majú skvelé ortopedické vlastnosti a pokiaľ ich doplníte zdravotným vankúšom, určite budete spať ako bábätko.