Túžite po lepšom spánku? Dodržujte pravidelný večerný rituál

Poučte sa od svojich detí

Veľa rodičov sa iste s večernými rituálmi stretlo u svojich bábätiek. A väčšina z nich tvrdí, že fungujú. Večerné rituály u detí obvykle zahŕňajú kúpanie, stlmenie svetiel, čítanie rozprávky alebo maznanie s rodičmi. Ide o činnosti, ktoré sa opakujú každý večer, a tak bábätko vie, že je čas na spánok. Dieťa zaspáva pokojné a spokojné. Všetky aktivity sú totiž upokojujúce a mierumilovné.

Upokojujúcim aktivitám by sa pred spaním mali venovať aj dospelí. Aby sa z činnosti stal rituál, je potrebné ju pravidelne dodržiavať. Aby ste mohli začať žať zaslúžené plody, mali by ste rituál praktizovať aspoň 21 po sebe idúcich dní. To bude vyžadovať disciplínu, trpezlivosť a dôslednosť.

5 najobľúbenejších večerných rituálov

Večerné rituály majú spoločné to, že sa jedná o činnosti, ktoré upokojujú. Mali by ste sa pri nich cítiť dobre. Dôležité je pripraviť si prostredie a nenechať sa ničím rušiť.

1. Horúci kúpeľ

Každý večer si dajte horúcu vaňu alebo aspoň sprchu. Teplá voda totiž dokáže znížiť svalové napätie. Pri postupnom chladnutí tela navyše dochádza k spomaleniu tepu a dostaví sa pocit príjemnej únavy. Ideálne je, ak si horúcu vaňu doprajete zhruba 90 minút predtým, než si ľahnete do postele. Telo tak bude mať dostatok času na to, aby vychladlo.

ritualy_pred_spanim

2. Aromaterapia

Obľúbeným večerným rituálom je upokojenie tela i mysle aromaterapiou. Vonné olejčeky môžete vdychovať, kúpať sa v nich alebo ich používať pri masáži. Ak trpíte nespavosťou, vyskúšajte éterické oleje s vôňou levandule, ruže, vanilky, ylang-ylang, geránie, harmančeka, kadidla, valeriány, medovky, myrhy, nardu alebo santalu. Olejčeky môžete nechať odparovať pomocou aromalampy, difuzéra, ale tiež si ich nakvapkať do vane alebo pridať do masážneho oleja. Každému vyhovuje iná vôňa, preto je potrebné vyskúšať, ktorá vám bude sedieť najlepšie.

Recept pre dobré zaspávanie:

  • 5 kvapiek levandule angustifolia,
  • 5 kvapiek citróna,
  • 5 kvapiek cyprusu.

Éterické oleje nakvapkajte do fľaštičky s objemom 30 ml a doplňte panenským rastlinným olejom. Dobre zmes premiešajte a pred spaním naneste na spánky a oblasť solar plexus (uprostred pŕs). Pamätajte, že menej je viac. Veľké množstvo esenciálnych olejov môže telo skôr nabudiť a stimulovať, než upokojiť. Upokojujúce účinky môžu mať aj vonné sviečky.

3. Luxusný matrac

Luxusný matrac síce nepatrí úplne medzi večerné rituály, ale preukázateľne môže pomôcť zlepšiť spánok. Matrac Curem sa pýši jedinečnými odľahčujúcimi vlastnosťami, takže budete mať pri zaľahnutí pocit, ako by sa vaše telo nachádzalo v stave beztiaže. Technológia Curem IQ Comfort umožňuje, aby sa matrac dokonale prispôsobil hmotnosti aj tvaru postavy spáča. Spánok je preto pokojnejší, pretože vás telo nenúti počas spania striedať polohy tak často ako na obyčajnom matraci.

curem

4. Domáce wellness

Užite si každý večer súkromné ​​rodinné wellness. Ak doma máte saunu, máte vyhrané. Saunovaním sa totiž z mozgu odplavujú metabolity nervových buniek, čo sú odpadové produkty mozgu, ktoré bez odstránenia zhoršujú jeho funkciu. V saune sa z vás vyplavia endorfíny, docielite svalový relax, odznejú chronické bolesti a dôjde k produkcii melatonínu, ktorý je potrebný pre zdravý spánok. Týmto spôsobom dokáže saunovanie navodiť tzv. šťastnú únavu, vďaka ktorej sa vám bude lepšie zaspávať.

Pred zaspaním sa odporúča aj masáž nôh, ktorú si môžete vykonávať sami alebo o túto „službičku“ poprosiť partnera. Masáž robte masážnym olejom s obsahom škorice alebo cyprusu, ktoré dokážu nohy prehriať. Krúživými pohybmi masírujte členky. Potom kĺby rúk prechádzajte cez priehlavok, až sa dostanete k prstom. Jemne a dôkladne premasírujte každý prst a nezabudnite ani na medziprstný priestor. Nakoniec si premasírujte spodnú časť chodidla.

ritualy_pred_spanim

5. Čítací rituál

Čítaciemu rituálu sa pravidelne venuje napríklad Bill Gates, ktorý si stanovil, že každý rok prečíta 50 kníh. Tento rituál dokáže uvoľniť telo a pripraviť ho na spánok. Najlepšie je čítanie tlačených kníh, z ktorých nevychádza žiadne žiarenie, ktoré by stimulovalo mozog a nútilo ho pracovať nadčas. Skúste pravidelné čítanie dodržiavať po dobu 21 dní a uvidíte, že akonáhle vezmete knihu do ruky, bude váš mozog vedieť, že je čas sa pripraviť na spánok.

ritualy_pred_spanim