Vyberte si závesy do spálne

Spálňa je miestom odpočinku a závesy sú nevyhnutným prvkom interiéru, ktorý odpočinku napomáha. Akú hrajú v spálni úlohu? Čo je potrebné vedieť ešte pred ich obstaraním? Poradíme vám! Čítajte ďalej.

Posteľ, skriňa a závesy sú tri najdôležitejšie prvky tvoriace harmóniu spálne. Závesy majú silný estetický i funkčný význam., Pri ich výbere je teda potrebné zohľadniť oboje.

Najprv odpovedzte

Než sa pustíte do výberu závesov, odpovedzte si na päť jednoduchých otázok, ktoré vám pomôžu utriediť myšlienky a nesiahnuť vedľa.

Aký účel?

Závesy v spálni neplnia len okrasnú funkciu. Pomáhajú napríklad vylepšiť rôzne nedostatky okien, tlmia denné osvetlenie či znižujú hluk z ulice. Ide vám len o estetickú stránku alebo sa snažíte získať skvelého pomocníka pre pokojné snívanie?

Najprv si teda ujasnite, akú hlavnú funkciu majú plniť! Ak chcete zabrániť priechodu slnečných lúčov, vyberte si viacvrstvové a zatemňovacie závesy. Ak vám ide len o štýlový doplnok, môžete vybrať jednovrstvové či priesvitné.

Aký štýl?

Vyhnite sa veľkým kvetinovým a iným gýčovitým vzorom! Závesy v spálni musia podporiť vašu relaxačnú náladu. Jemné a upokojujúce vzory sú napríklad jednoduché prúžky, krúžky či iné geometrické tvary. Obávate sa zlého výberu? Potom nič nepokazíte jednofarebnými závesmi bez vzoru.

Aká farba?

Poobzerajte sa dôkladne v spálni a uistite sa, ktorá farba v nej prevláda. Odtiene závesov vyberajte podľa farebných tónov nábytku či doplnkov. Nevyhovuje? Zvoľte teda neutrálne odtiene. Béžové, krémové či pieskové závesy dodajú vašej spálni nádych luxusu a interiérové ​​riešenie pôsobí veľmi pekne a vyrovnane.

Aká údržba?

Nevadí, že strávite dlhší čas žehlením a riasením závesov? Sú pre vás prednejšie prírodné materiály? Potom siahnite po ľanových či bavlnených závesoch. Pre jednoduchú údržbu vyberajte závesy, ktoré sú nekrčivé, a môžete ich zavesiť naspäť ihneď po vypraní. Vždy sledujte bočný informačný štítok daného výrobcu a riaďte sa danými pokynmi. Podstatná je tiež inštalácia. Vyhovujú vám viac posuvné či zdvíhacie riešenia?

Aká dĺžka?

Dĺžka závisí od veľkosti a typu okna. Bohato riasené a dlhé závesy vyzerajú úchvatne na francúzskych oknách či v miestnosti s vysokým stropom. Textílie, ktoré splývajú po celej dĺžke steny, zmenšia a zútulnia vysoké miestnosti. Nezabudnite si tiež zmerať dĺžku a šírku okien, nech nemusíte riešiť (v lepšom prípade) skracovanie textílií.