Ako spolu súvisia spánok a sny?

Nahliadnite s nami do tajomného sveta snov a prečítajte si, prečo sa nám vlastne snívajú, čím sú užitočné a čo všetko ich môže ovplyvniť.

Spomeniete si, čo sa vám snívalo uplynulú noc? Pokiaľ sa vám nič nevybaví, nezúfajte. Je len malá časť tých, ktorí si svoje sny bez problémov vybavujú deň čo deň. Väčšina si vybaví len sny, ktoré im utkveli v pamäti v dôsledku intenzívnejšieho prežitku. Sny môžu byť desivé, príjemné, bolestivé aj úplne mätúce. Hovorí sa, že v snoch sa prelína naša minulosť, obavy a priania. Dokáže človek sny ovplyvniť a súvisí samotný spánok s tým, čo sa nám bude snívať? Poďme spoločne poodhaliť rúško „tajomstva snov“.

Prečo sa nám vlastne snívajú sny?

Spánok primárne slúží k regenerácii tela i mysle. V spánku mozog „nezaspáva“, ale pracuje na 200 %. Snenie je nezanedbateľnou súčasťou noci a podľa najnovších vedeckých štúdií má pre človeka veľký význam. Sny sa snívajú len v tzv. REM fáze, v ktorej dochádza k rýchlejšiemu dýchaniu a zrýchľuje sa tiež srdcový tep. REM fázu strieda fáza nonREM. U zdravého jedinca sa tieto fázy prestriedajú za noc až 4x. Snov sa nám behom noci sníva 8 – 10. Odpoveď na otázku, prečo sa nám vlastne sny snívajú, nie je ani trochu jednoduchá a vedecky nie príliš vierohodne podložená. Existuje však niekoľko teórií:

  • Sny pomáhajú regenerovať telo a myseľ – odpútávajú od okolitého sveta plného starostí
  • Sny pomáhajú ukladať myšlienkové vnemy
  • Sny ako forma kompenzácie – behom dňa sa nám nedarí, kľud nachádzame aspoň v noci
  • Sny pomáhajú riešiť problémy – aj keď naše telo odpočíva, mozog stále hľadá odpovede na nevyriešené otázky
  • Sny pomáhajú plniť priania – často sa nám sníva o lietaní a veciach, ktoré v reálnom živote nemôžeme mať. Aj tu pôsobia sny ako určitý druh kompenzácie

Môžeme ovplyvniť to, čo sa nám bude snívať?

Sny môže nemalou mierou ovplyvniť kvalita spánku, ku ktorej prispieva výber vhodnej postele, roštu a matraca, teplota v miestnosti aj to, ako sa cítime bezprostredne pred zaspatím. Do spálni sa nedoporučuje dávať príliš aromatické kvetiny. Sny však môže ovplyvniť vôňa a pach. Bolo dokázané, že osoby, ktoré zaspávali v prítomnosti čerstvých ruží, mali príjemné sny. Naopak osoby, ktorým vedci spánok „ozvláštnili“ pachom skazených vajec, trápili nočné mory.