Čakáte bábätko? Poriadne sa na to vyspite!

Nastávajúce maminky potrebujú zdravý spánok ako soľ. Spia totiž za dvoch a behom noci naberajú silu na ďalší deň s bruškom. Spánok v tehotenstve je naviac posledná príležitosť na dlhú dobu, ako prespať v pokoji celú noc. Tak ju poriadne využite!

Vopred sa pripravte na to, že v každom trimestri bude váš spánok úplne iný. Vždy by ste ale mali spať aspoň 8 hodín v noci a hodinový spánok cez deň taktiež neuškodí.

1. trimester sprevádza zvýšená únava a ospalosť. Môžu za to hormóny, ktoré chystajú organizmus na nasledujúce mesiace a plná hlava myšlienok na bábätko. Spánku a odpočinku sa nebráňte, choďte skôr spať a pokojne si doprajte popoludňajší šlofík. 2. trimester charakterizuje upokojenie. Organizmus je pripravený, myseľ sa upokojila a problémy spojené s posledným trimestrom ešte nezačali. Aj keď už sa bruško zaokrúhľuje, môžete spať v akejkoľvek polohe.

3. trimester spánku príliš nepraje. V noci ťažko hľadáte polohu, často vstávate na WC a budia vás pohyby dieťatka. Odpočívajte preto kdekoľvek je to možné.

8 tipov pre lepší spánok v tehotenstve

Behom celého tehotenstva môžete svoj spánok zlepšovať pomocou našich tipov.

1. Dodržujte pravidelný režim

Choďte spať skoro a vždy v rovnaký čas. Spánku cez deň sa nebráňte, samozrejme len v prípade, že nenaruší nočný spánok.

2. Spite v správnej polohe

V treťom trimestri je najlepšia poloha na ľavom boku s vankúšom medzi kolenami a pod bruškom. Do tej doby môžete spať akokoľvek - plod nie je nijak utlačovaný ani v polohe na bruchu.

3. Nestresujte sa

V prvom trimestri nastávajúce maminky často panikária a začínajú zháňať výbavičku. Odložte to radšej na druhý trimester, kedy sa budete cítiť lepšie a nebudete taká unavená.

4. Veľa pite, ale nie pred spaním

Zvýšený pitný režim je dôležitý, najmä v poslednom trimestri ale ženy trápi časté nutkanie na močenie. Pite preto cez deň a s blížiacim sa večerom pohár s vodou odložte.

5. Cvičte, ale nie popoludní

Pravidelný pohyb podporí krvný obeh a pomôže vám od kŕčov a bolestí chrbta, ktoré by vás inak mohli v noci budiť. Popoludňajšie cvičenie ale môže vyplaviť príliš veľa adrenalínu, ktorý spánku naopak bráni.

6. Spoľahnite sa na medovku alebo kozlík

Tieto bylinky majú relaxační účinky, pomôžu vám zaspať a zároveň nijak neohrozia bábätko. Môžete popíjať čaj alebo si v lekárni kúpiť tablety.

7. Obstarajte si kvalitný matrac a vankúš

Starý vankúš strčte pod brucho a obstarajte si nový, ergonomický. Váš matrac si taktiež zaslúži výmenu. Chrbát dostáva behom tehotenstva poriadne zabrať a pri nosení bábätka to iné nebude.

8. Navštívte lekára

Napriek tomu, že má dieťatko vlastný biorytmus spánku a bdenia, vaša nespavosť sa na jeho zdraví môže prejaviť. Ak teda žiadny z našich tipov nezaberie, obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám predpíše ľahké práška na spanie.