Chcete si užiť luxusný spánok? Vyberte si správny zdravotný vankúš a prikrývku

Ponuka vankúšov a prikrývok je dnes neskutočne bohatá, a preto nie je vždy ľahké sa v nej zorientovať. Na výber máte z mnohých tvarov a materiálov, pričom každý z nich zodpovedá inej spánkovej polohe či zdravotným problémom. Na čo sa pri výbere vankúša zamerať?

Materiál vrchný aj vnútorný

Pri výbere dokonalého vankúša sa zamerajte nielen na výplň, ale aj na obliečku.

Ako výplň vankúšov môžu byť použité:

  • Prírodné materiály - patrí sem perie, ktoré je obľúbené pre svoju schopnosť absorbovať vlhkosť a odvádzať pot od spiaceho človeka. Perie ale nie je vhodné pre alergikov. Ďalším materiálom je ovčia vlna, ktorá má skvelé termoizolačné a hydroregulačné vlastnosti.
  • Umelé materiály – jedná sa o najrôznejšie peny, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami. Niektoré sú hypoalergénne, iné menia svoju tuhosť na základe ľudskej teploty

Pokiaľ hovoríme o vrchnom materiáli, jedná sa o vrece, ktoré drží výplň pohromade. Medzi najobľúbenejšie materiály, z ktorých sa tento obal šije, patria práve prírodné materiály. Ide napríklad o:

  • 100% bavlnu,
  • bavlnu v kombinácii s polyesterom,
  • bavlnu v kombinácii s bambusom,
  • bavlnu v kombinácii s ovčou vlnou.

Obliečky sa od seba líšia nielen výrobným materiálom, ale aj jeho úpravou. Môžu mať napríklad špeciálnu vrstvu z aloe vera alebo termoizolačnú vrstvu. Na kvalite vankúšov a prikrývok sa podpisuje aj prešitie, ktoré môže byť priečne alebo kazetové. Vďaka prešitiu je výplň aj počas spánku rovnomerne rozložená po celej ploche.

curem_polstar

Obliečky zvyšujú hygienu

Luxusné vankúše sú doplnené obliečkami so zipsami. Vďaka nim je možné obliečky bez problémov zložiť a vyprať v práčke. Materiál vyberajte podľa ročného obdobia. Na leto je vhodný hodváb či satén, v zime oceníte bavlnu alebo froté.

Veľkosť a tvar

V akých veľkostiach sú dostupné prikrývky a vankúše?

Luxusné prikrývky

Pri výbere prikrývky pre jednu osobu sa obvykle stretnete s rozmerom 145 × 200 cm. V prípade predĺženej dĺžky sa jedná o rozmer 145 × 220 cm.

Množstvo a materiál výplne určuje, či sa jedná o prikrývku na leto, zimu či univerzálne prevedenie, pod ktorým môžete spať celý rok. Skúsení výrobcovia odhalili tajomstvo vzduchového vrecka, a tak ponúkajú periny z dvoch samostatných vrstiev (Curem Exclusive), ktoré sú od seba oddelené vzduchovým vreckom. Tak zbytočne neuteká teplo a zvyšujú sa termoizolačné vlastnosti prikrývky.

curem-postel

Zdravotné vankúše

Za klasickú veľkosť vankúšov platí rozmer 70 × 90 cm. Pokiaľ si však vyberáte vankúš podľa spánkovej polohy či zdravotných problémov, narazíte aj na ďalšie veľkosti a tvary.

Zdravotné vankúše sú obvykle vytvarované tak, aby rovnomerne rozkladali tlak vyvíjaný na krk a chrbát. Preto sú ich rozmery menšie, spravidla sa dajú kúpiť v šírkach 50–60 cm.

Bedrovníky a podkolenníky

Jedná sa o špecifické vankúše, ktoré sa používajú na podloženie bedier a kolien. Vyhľadávajú ich predovšetkým ľudia, ktorí majú zamestnanie, pri ktorom stoja a trápia ich problémy so žilovým obehom či šijovým svalstvom. Bedrovníky a podkolenníky sa môžu používať ako poležiačky, tak v sede.

Spánková poloha

Spánková poloha má zásadný vplyv na výber ortopedického alebo zdravotného vankúša. Pre každú polohu sa totiž hodí iný vankúš.

  • Spanie na bruchu – vankúš by mal byť mäkký a nízky, aby nepreťažoval chrbticu. Špeciálne vankúše sú upravené tak, aby hlava nebola príliš vysoko a nevybočovala do neprirodzenej polohy.
  • Spanie na chrbte - patrí medzi najzdravšie polohy. Oceníte vyšší a stredne tvrdý vankúš, ktorý bude chrbticu udržiavať v jej prirodzenom zakrivení a zároveň bude rovnomerne podopierať ramená a krk.
  • Spanie na boku – ďalšia vhodná poloha, ktorá si žiada vyššie, pevnejšie a tvrdšie vankúše, ktoré poskytnú vyrovnanú oporu krku a ramenám. Chrbtica musí byť počas spania rovná a hlava by nemala mať tendenciu padať do strán.

curem-polstar

Zdravotné problémy

Pokiaľ máte zdravotné problémy, je na mieste sa o nákupe poradiť so svojím lekárom. Všeobecne sa dá povedať, že alergici by mali spať na vankúšoch z dutého vlákna či pamäťovej peny. Oblúkom by sa mali vyhnúť perovým vankúšom, v ktorých sa usadzujú roztoče. Samozrejmosťou je prateľný a snímateľný poťah.

V prípade bolesti krčnej chrbtice je na mieste siahnuť po anatomicky tvarovaných vankúšoch, ktoré zmierňujú bolesť a prispôsobia sa tvaru šije.

Ortopedické vankúše sú vhodné pre všetkých, ktorí sa potrebujú zbaviť bolesti šije, chrbta, hlavy a končatín. Boli vyvinuté preto, aby udržali chrbticu v horizontálnej polohe na boku v jednej priamke. Poznáte ich podľa menších rozmerov. Vďaka nim dochádza k minimalizovaniu vyvíjaného tlaku. Najčastejšie sa vyrábajú z pamäťovej peny.

Zdravotné vankúše z ponuky Curem

V našej ponuke nájdete zdravotné vankúše, ktoré sa od seba líšia veľkosťou, ale aj použitím.

Curem Belveder

Jedná sa o ortopedický vankúš so špeciálnou technológiou nástreku viskoelastickej peny Curemfoam. Pena sa vyznačuje skvelou tvarovou pamäťou a prispôsobením tuhosti v závislosti na ľudskej teplote. Vďaka tomu dokáže chrbtici poskytnúť potrebnú oporu a dokonale uvoľní krčné svalstvo. Pri ležaní na vankúši si budete pripadať ako v stave bez tiaže.

Curem Belveder má anatomickú konštrukciu, a tak je vhodný pre spánkové polohy na chrbte aj na bruchu. Vďaka masážnym bodom dokáže uvoľniť svalstvo v oblasti šije a zvýšiť celkovú telesnú relaxáciu.

Rozmer vankúša je 66 × 41 × 11 cm. Je opatrený snímateľným a na 60 ° C prateľným poťahom Curem Galaxy s vysokým podielom prírodných vlákien.

13909-curem_belveder_kompo

 

 

Curem Mikado

Curem Mikado je ortopedický vankúš obľúbeného tvaru dražé, takže ho môžete využiť nielen pri spánku, ale aj napríklad pri práci ako bedrovú opierku. Bude vám tiež skvelým spoločníkom napríklad pri relaxácii na pohovke. Vďaka špeciálnej technológii nástreku viskoelastickej peny Curemfoam sa môžete spoľahnúť na ortopedický komfort a pohodlie za každej situácie a pri všetkých spôsoboch použitia. Pýši sa skvelou tvarovou stálosťou a prispôsobením tuhosti podľa teploty ľudského tela.

Tvarová stálosť a prispôsobivosť je základom pre maximálnu oporu krčnej chrbtice a dokonalé uvoľnenie krčného svalstva. Vankúš dokáže pri ležaní verne navodiť stav beztiaže. Poťah Curem Galaxy je prateľný na 60 °C. Na jeho výrobu boli použité prírodné vlákna, vďaka ktorým je príjemný na dotyk a pýši sa skvelou termoreguláciou. Rozmery výrobku sú 60 × 35 × 13 cm.

Luxusný set Curem Exclusive

Ako už názov napovedá, jedná sa o prešívanú deku a vankúš, ktoré sa dajú prať v práčke. Na výrobu bola použitá 100% saténová bavlna s konštrukciou Thermo-Duo. Deka je tvorená z dvoch vrstiev so vzduchovou komorou, a tak je, rovnako ako vankúš, vhodná na celoročné používanie.

Vankúš je dvojitý. Na bočnej strane prešitého vankúša nájdete dlhý zips. Vyberateľná vložka zo 100% bavlny má rovnako ako vankúš náplň a je opatrená zipsom.

Povrchová tkanina je u vankúša aj prikrývky 100% bavlna. Na výplň boli u vankúša použité 100% polyesterové guličky Amball a pri prikrývke 100% polyesterové duté silanizované rúno. Veľkosť vankúša je klasických 70 × 90 cm. Pri prikrývke sú dostupné klasické aj predĺžené veľkosti pre jednu, ale aj dve osoby.

13905-curem_exclusive_kompo