Lenivá pena: všetko, čo potrebujete o tomto materiáli vedieť

Ak vyberáte nový matrac, pravdepodobne ste narazili na termíny lenivá či pamäťová pena. Ide o jeden z najobľúbenejších materiálov, pretože sa dokáže dokonale prispôsobiť ľudskému telu. V čom tkvie jej unikátnosť a čo všetko by ste o nej mali vedieť?

Za vynálezom lenivej peny stojí americká NASA

Lenivá pena bola vynájdená vo výskumnom stredisku NASA Ames Research Center v roku 1966. Pôvodne sa jej hovorilo pena s pomalým odpružením. Mala spríjemniť pobyt vo vesmírnych raketách astronautom, ktorí boli vyslaní na misiu. Pena sa teda používala predovšetkým do sedačiek a bezpečnostných pásov, ktoré mali za úlohu astronautom počas štartu poskytnúť maximálnu bezpečnosť a pohodlie.

Neskôr sa tento materiál začal používať aj v lekárstve, a to konkrétne napríklad v podložkách na röntgenový stôl alebo vo vozíkoch. Svoje miesto si lenivá pena našla aj v oblasti športu. Používala sa na výplň prilieb, ale aj obuvi. Od 80. rokov sa dostala do verejnej sféry, a tak sa stali produkty z nej dostupné aj bežným ľuďom.

 pametova_pena

Z čoho sa pamäťová pena vyrába?

Hlavnou zložkou je polymér, ktorý je dobre známy pod označením polyuretán. Ten sa uplatní v širokej škále použitia. Okrem matracov sa používa aj ako náplň do sedacieho nábytku, nájdete ho aj v automobilových dieloch, ale aj v izoláciách.

Aby sa z polyuretánu stala pamäťová pena, vháňajú sa doň pri výrobe špeciálne plyny meniace vlastnosti polyuretánu. Preto sa uvádza, že sú matrace doplnené termoelastickou, viskoelastickou, pamäťovou či lenivou penou. Označenie „pamäťová“ sa pre penu vžilo vďaka tomu, že si dokáže zapamätať tvar odtlačku, teda ležiaceho tela.

V konečnom dôsledku plyny ovplyvňujú predovšetkým dve hlavné vlastnosti pamäťovej peny, a to:

1. viskozitu,

2. elasticitu.

Viskozita označuje schopnosť pomaly meniť svoj tvar na základe tlaku, príkladom môže byť napríklad med. Elasticitou je myslená schopnosť natiahnutia alebo skrútenia a opätovné vrátenie do pôvodného tvaru. Vďaka kombinácii týchto dvoch vlastností získate materiál, ktorý sa dokáže prispôsobiť tvaru vášho tela, obopnúť vaše krivky, a tak sa pri ležaní na ňom cítite, ako by ste spali na nadýchanom obláčiku. Akonáhle vstanete, vráti sa pena do svojej pôvodnej pozície.

lina_pena

Na akom princípe pamäťová pena funguje?

Ako sme už načrtli, luxusné matrace z pamäťovej peny sú navrhnuté tak, aby sa v reakcii na tlak pomaly prispôsobovali telu spáča a rovnomerne rozložili jeho hmotnosť. Sú navrhnuté tak, aby boli pružné, čo znamená, že po odstránení tlaku sa vrátia do svojho pôvodného tvaru.

Reagovanie pamäťovej peny sa líši podľa toho, aký tlak či silu na ňu vyvíjate. Ak tlak vyvíjate rýchlo, pena má tendenciu svoj tvar meniť pomaly. To je dôkazom, že skvele absorbuje silu nárazu, a preto sa predtým používala práve v sedačkách raketoplánov. Po odstránení tlaku jej zhruba 5–10 sekúnd trvá, kým sa vráti do pôvodného stavu, čo zaručuje pokojný a ničím nerušený spánok.

Viskozita matraca je priamo úmerná teplu, teda klesá v závislosti od teploty. Čím viac sa zahrieva, tým menej je mäkšia a pružnejšia. Preto sú matrace po dlhšom ležaní mäkšie a poddajnejšie, reagujú totiž na telesnú teplotu.

Zaujímavosti o pamäťovej pene

Čo zaujímavé so sebou prináša pamäťová pena?

  • Vzhľadom na to, že v bunkovej štruktúre nie je uzavretý vzduch, nevzniká medzi telom a matracom protitlak.
  • Lenivej pene sa hovorí aj pamäťová, pretože si dokáže zapamätať tlak a do svojej pôvodnej polohy sa vracia len pomaly.
  • Tuhosť peny sa odvíja od teploty ľudského tela.
  • Lenivá pena zaisťuje zdravú polohu chrbtice.

Druhy pamäťových pien

Celkom existujú 3 druhy základných pien.

1. Tradičná – klasická pamäťová pena, ktorá sa na trhu objavila ako prvá. Je navrhnutá tak, aby sa prispôsobila ľudskému telu. Jej nevýhodou bolo zadržiavanie tepla, a preto boli vyvinuté ďalšie dva typy matracov, ktoré tento nedostatok eliminovali.

2. Otvorená bunková štruktúra – vďaka inej vnútornej štruktúre, ktorá v matraci tvorí akési vrecká, je matrac lepšie priedušný a umožňuje voľné prúdenie vzduchu. Vďaka tomu sa teplo lepšie rozptyľuje.

3. Gélové peny – sú doplnené o gélové mikroguľôčky, ktoré fungujú ako materiál aktívne absorbujúci a uvoľňujúci teplo z vášho tela. Telesná teplota teda zostáva konštantná.

Na trhu však existujú aj ďalšie druhy peny, ktorých vlastnosti zodpovedajú materiálom, ktoré do nich výrobcovia pridávajú.

 curem

Zoznámte sa s unikátnou lenivou penou Curemfoam

Prednosťou luxusných matracov značky Curemfoam je neobyčajne elastická pena, ktorá sa vášmu telu prispôsobí tak, že budete mať pocit stavu beztiaže. Vďaka tomu nebudete mať tendenciu striedať tak často spánkové polohy, ktoré majú obvykle za následok nepokojný spánok. Na výrobu matracov sa používa špeciálny spôsob nástreku viskoelastickej peny vo vysokej objemovej hmotnosti. Ďalším krokom sú náročné mechanické testy.

Curem C 3000 HY – jedná sa o pocitovo najtuhší matrac, ktorý má zvýšenú odolnosť a pružnosť. Výška matraca je skvelých 22 cm a nosnosť 150 kg. Základ tvorí profilované 7-zónové ortopedické jadro, ktoré matracu dodá vzdušnosť, odrazovú pružnosť a prirodzenú tuhosť. Matrac je vybavený snímateľným a prateľným poťahom z prírodných vlákien. Technológia Saniguard potláča výskyt baktérií, pachu, plesní a ďalších alergénov. Hodí sa pre pevné aj polohovateľné lamelové rošty.

curem_c3000hy

Curem C 3500 – je o niečo tuhší ako model C 4500, ale mäkší ako C 3000 HY. Na telo nie je vyvíjaný žiadny tlak, a tak máte pocit spánku v stave beztiaže. Pena vám dopraje maximálne pohodlie a má ortopedické vlastnosti. Matrac môže mať výšku 22 alebo 25 cm a jej nosnosť je 130 kg. Základ tvorí 7-zónové ortopedické jadro. Matrac je potiahnutý snímateľným a prateľným poťahom s antialergickou úpravou.

Curem C 4500 – z radu matracov Curem je tento pocitovo najmäkší. Dopriať si ju môžete vo výškach 22, 25 alebo 28 cm. Postará sa o dokonalé uvoľnenie unavených svalov a stresom zaťaženej mysle. Všetky pamäťové peny Curemfoam sa pýšia inteligentnou technológiou IQcomfort, vďaka ktorej sa matrac dokonale prispôsobí vašej hmotnosti aj tvaru postavy. Rovnako ako ostatné matrace aj tento je opatrený hypoalergénnym poťahom, ktorý je prateľný.

Curem C 7000 XD – na rozdiel od ostatných matracov, ktoré tvoria 3 vrstvy, je tento tvorený 4 vrstvami, čo vám zaručuje absolútne pohodlie a uvoľnenie. Navyše je tu vrstva peny XDURA, ktorá sa stará o extra pružnosť, vysokú húževnatosť a skvelú termoreguláciu, preto je ideálnou voľbou pre osoby, ktoré sa viac potia. Nosnosť matraca je 150 kg a výška buď 25, alebo 28 cm. Samozrejmosťou je prateľný poťah s antialergickou úpravou.

postel

 

Prečítajte si aj ďalšie články o zdravom spánku: