"Miláčik, oddnes spím vedľa." Oddelené spálne zaisťujú lepší spánok aj pevnejší vzťah

Vadí vám partnerovo chrápanie? Chodíte každý spať v inú dobu a ráno budíte toho druhého? A premýšľali ste niekedy o oddelených spálňach?

Pre niekoho je to synonymum konečnej fázy vzťahu, podľa psychológov ale samostatný spánok v niektorých prípadoch prispieva k zlepšeniu kvality spánku i partnerského spolužitia!

Kedy sa oplatí spať v inej miestnosti?

Nie každý má tak veľký byt alebo dom, aby o oddelených spálňach mohol čo i len uvažovať. Pokiaľ ale máte jednu voľnú miestnosť naviac, zamyslite sa, či by vám (rovnako ako miliónom párov po celom svete) oddelené spálne náhodou nemohli prospieť.  

1. Jeden z vás chrápe

Chrápanie je veľmi rozšírený problém. Ak vás partner noc čo noc svojím hlasným chrápaním budí, a nechce podstupovať liečbu,choďte spať inam. Uvidíte, že vám to obom prospeje - vy sa lepšie vyspíte a ráno sa na svoj ​​náprotivok nebudete hnevať.

2. Škovránok žije so sovou

Má každý z vás úplne inak nastavené vnútorné hodiny? Nerušte sa vzájomne rozsvieteným svetlom, zvukom klávesnice alebo ranným budíkom. Stretnete sa skrátka niekedy inokedy.

3. Bojujete o priestor

Niektorí ľudia sa v spaní veľa rozťahujú, zaberajú skoro celý matrac a niekedy im nestačí ani jedna perina. Ak je taký váš partner, alebo dokonca vy obaja, dve postele sú pre vás jediným možným riešením.

Tým samozrejme výpočet možných problémov nekončí. Každý pár je iný, každý má iné zvyky, niekto napríklad rád spí so svojím domácim miláčikom, iný by zviera do postele nikdy nepustil. Na všetkom sa dá ale dohodnúť.

Nebojte sa odcudzenia, budete si vzácnejší!

Partneri, ktorí nespia v rovnakej miestnosti, majú podľa psychológov väčšinou rovnako dobrý alebo dokonca lepší vzťah ako páry so spoločnou spálňou. Nemusia si totiž vôbec vyčítať vyššie spomínané veci, ktorými sa vzájomne rušia zo spánku.

Nikto vám ale nezakazuje partnera v jeho spálni občas navštíviť. Či už za účelom spoločného spánku alebo niečoho ešte príjemnejšieho;-)