Na ktorú svetovú stranu máte spálňu?

Sever, juh, východ a západ. Štyri svetové strany, ktoré predstavujú nespočetné množstvo problémov, ako usporiadať byt či dom. Poradíme, kde je ideálne miesto pre spálňu, kuchyňu i detskú izbu.

Rovnako ako je prirodzené byť cez deň hore a v noci spať, malo by byť štandardom aj rozvrhnutie bytu alebo domu podľa svetových strán. Aj to totiž súvisí s biorytmom a pohybmi slnka na oblohe.

  • Sever je chladný a bez slnka, zároveň ale rovnomerne osvetlený.
  • Východ ponúka ráno dostatok slnka, v miestnostiach ale v zime býva chladno.
  • Západ je popoludní a večer preslnený, v lete v takto orientovaných miestnostiach môže byť až nepríjemné teplo.
  • Juh je najteplejší v zime, cez leto je slnko vysoko na oblohe, takže do miestnosti nesvieti priamo.

Obývačka a detská izba

Obývačka je miestnosť, kde väčšina z nás trávi najviac času. Pre takéto miestnosti je ideálna orientácia na juh až juhozápad. Vďaka tomu je v nich dostatok svetla po celý deň a v zime ušetríte za vykurovanie.

Deti vo svojich izbách spia, hrajú sa a učia sa. Aj preto je vhodné, keď majú v izbe teplo a dostatok svetla po celý deň. Výhodnejšia je orientácia na juh, aby sa miestnosť zbytočne nezahriala tesne pred tým, ako idú spať.

Spálňa

Pre spálňu sa úplne bez debát hodí miestnosť orientovaná na východ. So slnkom sa vám bude lepšie vstávať a pretože cez deň v spálni netrávite príliš veľa času, nevadí, že je tam chladno. Je to naopak vítané, pretože pre kvalitný spánok je lepšia zima.

Kúpeľňa a kuchyňa

V kúpeľni väčšinou trávime len chvíľu ráno a večer a často je umiestnená v miestnosti bez okien uprostred bytu. Pokiaľ si ale byt navrhujete sami, umiestnite kúpeľňu, WC a prevádzkové miestnosti na sever či severovýchod.

U kuchyni záleží, či je spojená s obývacou izbou alebo nie. Zatiaľ čo v prvom prípade je lepšia orientácia na juh, všeobecne je pre kuchyňu lepší sever alebo severovýchod. Spotrebiče vydávajú dostatok tepla a pri varení a pečení sa iste zapotíte aj tak.

Pracovňa

Ak máte samostatnú miestnosť vyčlenenú ako pracovňu, mala by byť orientovaná na sever alebo severovýchod. Pokiaľ ale pracujete hlavne dopoludnia a cez deň, rovnako dobre vám poslúži i orientácia na západ.