Päť tipov pre ľahšie vstávanie

Stáva sa vám niekedy, že ráno skrátka nedokážete vstať z postele? Cítite sa často dopoludnia unavení a najradšej by ste zase zaliezli pod perinu? Dáme vám niekoľko rád, ako sa do nového dňa prebúdzať plní energie a s dobrou náladou.

1. Chodievajte spať každý deň v rovnaký čas

Ak sa chcete každé ráno prebúdzať prirodzene, musíte svojmu telu oznámiť, o koľkej hodine to má byť. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je chodiť každý deň spať v rovnaký čas, ideálne sedem až osem hodín pred tým, než vám zazvoní budík.

Vaše vnútorné hodiny totiž fungujú ešte spoľahlivejšie než digitálne hodinky. Pravidelný spánkový režim prispeje k vydatnejšiemu spánku aj ľahšiemu prebúdzaniu, pretože telo bude zvyknuté od desiatich hodín odpočívať a o šiestej ráno zase fungovať.

2. Zaobstarajte si kvalitný matrac a vankúš

Trávite noci prevaľovaním a hľadaním čo najpohodlnejšej polohy? A keď už sa vám konečne podarí zaspať, už aby ste vstávali? Prerušovaný a nepohodlný spánok nie je ani výdatný, ani zdravý. A po napoly prebdenej noci sa vám ráno chcieť vstávať nebude.

Ak sa chcete kvalitne vyspať, investujte do kvalitného matraca, na ktorom sa vaše telo dokonale uvoľní, nepohodlie vás zo spánku rušiť nebude. Vyskúšajte aj anatomický vankúš, na ktorom si odpočinú vaše šijové svaly i krčná chrbtica!

3. Ráno sa ponaťahujte

Vstávať a cvičiť! Ranná rozcvička vás prebudí spoľahlivo. Pritom stačí len pár minút, pustite si energickú hudbu, zacvičte si jogu alebo trikrát obehnite blok. Váš organizmus si zvykne na rannú aktivitu, a vy vďaka tomu budete čulejší po celý deň!

4. Doprajte si výdatné raňajky

Pripravte si každé ráno bohatú hostinu! Predstava dobrého jedla vás z postele vytiahne sama od seba. Navyše sa vôbec nemusíte obmedzovať, čo sa kalórií týka, na ich spálenie totiž máte celý deň. Ideálne raňajky sú plné zdravých sacharidov a ovocia. Dali by ste si napríklad jogurt s ovsenými vločkami, banánom a javorovým sirupom?

5. Vstávajte, keď je váš spánok najľahší

Nechcete sa prebudiť uprostred príjemného sna? Stiahnite si do chytrého telefónu aplikáciu, ktorá dokáže sledovať fázy vášho spánku. Večer len nastavíte, v akom časovom úseku si prajete vstávať (napríklad 6:30-7:00), a telefón sa vás pokúsi prebudiť vo chvíli, keď neprebieha hlboká fáza spánku. Prerušenie takzvaného REM spánku je totiž nezdravé, je to šok pre nervovú sústavu, a môže viesť k celodennej únave a nervozite.

Dúfame, že každé vaše ráno bude dobré ráno!