Pijete radi kávu? Prečo nie, ale...

Prečo niekoho káva stimuluje a iný po nej razom zaspí? Prečo by sme sa mali vyvarovať jej častému užívaniu a pitiu pred spaním? Odpovede sa dozviete v našom článku.

Niekto si ráno bez kávy nedokáže predstaviť, inému nechutí a odmieta ju. Káva neodmysliteľne patrí k dnešnému modernému rýchlemu spôsobu života a dá sa povedať, že sa stala legálnou drogou. Aj keď je to možno až príliš nadsadené tvrdenie, pravdou je, že obsahuje kofeín, ktorý povzbudzuje naše telo, tlmí pocity únavy a ospalosti, stimuluje k ďalším výkonom. Ale ako to teda je, vytvárame si závislosť na káve? Má len negatívne alebo aj pozitívne účinky? Koľko jej môžeme vypiť, aby sme neuškodili nášmu organizmu? Prečo ju nie je dobré piť pred spaním? Čítajte ďalej.

Zoznámte sa, prosím...

Káva je nápoj získaný z kávových zŕn, čo sú plody rastliny nazývané kávovník. Jeho semená sa upražia, pomelú a tento vytvorený prášok sa použije k príprave kávy. Má väčšinou čiernu farbu a veľmi silnú aromatickú vôňu. U nás je najobľúbenejšia káva arabika a robusta. Miešaním s rôznymi prísadami dosahuje široké spektrum chutí a vôní. Za pravlasť kávy je považovaná Etiópia, kde divoké kry kávovníku rastú dodnes. V Čechách sa prvýkrát objavuje na sklonku 16. stor., ale väčší rozmach nastal až v medzivojnovom období 20. storočia. Aj keď bol po druhej svetovej vojne z nedostatku kávy a financií pozastavený (káva bola často nahradzovaná cikorkou alebo meltou), predovšetkým v posledných rokoch sa kvalitnej káve a náležitému postupu prípravy otevorili dvere dokorán a obľuba neustále vzrastá.

Kofeín a naše telo

Alkaloid kofeín, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou kávy, povzbudzuje srdcovú činnosť. Pôsobí ako stimulátor centrálnej nervovej sústavy, zlepšuje vnímanie, zrýchľuje tok myšlienok, urýchľuje dýchanie, čiastočne zvyšuje aj krvný tlak. Podporuje odbúravanie tukov, vylučovanie žalúdočných a žlčových štiav. Zmenšuje pocit únavy a celkovo stimuluje k vyššiemu výkonu.

Po vymenovaní týchto prevažne priaznivých účinkov na náš organizmus si možno poviete, že na káve v podstate nie je nič zlého. Musíme vás však upozorniť, že v niektorých prípadoch tomu tak byť nemusí napr. káva môže vyvolať trasenie rúk, nekľud, poruchy vnímania. Ľudia trpiaci pálením záhy by mali pitie kávy úplne vynechať, pretože niekedy dochádza k bolestiam a prekysleniu žaludka. Káva môže znížiť vplyv niektorých liekov. Zvyšuje vylučovanie vápnika v tele, preto by každý, kto denne vypije viac šálok kávy, mal jesť veľa mliečnych výrobkov.

Kofeín má močopudné účinky a dehydratuje organizmus, z tohto dôvodu je doporučované ku káve vypiť aspoň pohár vody. Zvyšuje srdcovú činnosť a prispieva k ochoreniu srdca (najčastejšie infarktu) a obličiek. Maminky by si mali dať na pitie kávy veľký pozor! Placentou preniká kofeín až k plodu, a ten môže spôsobiť až zastavenie jeho rastu. V období kojenia tak prechádza do materského mlieka, čo má za následok zlé zaspávanie a podráždenie bábätka.

Ak chcete dobre spať, kávu vynechajte

Za prijateľné množstvo kávy sa považuje maximálne 5 šálok silnej kávy denne. Vstrebávanie kofeínu v tele je celkom rýchle – k maximálnej koncentrácii dochádza behom 1 – 2 hodín, nie je teda vhodné piť kávu tesne pred spaním. Častým užívaním si naše telo vytvorí voči pôsobeniu kofeínu imunitu, čo je jedna z možných príčin, prečo na niektoré osoby účinkuje intenzívne a na iné nemá vplyv žiadny.

Ak sa chcete dobre vyspať, kávu vynechajte alpoň 4-6 hodín pred spaním. Naopak ak pociťuteje únavu a potrebujete spánok zahnať, dajte si šálku kávy, ale nepreháňajte to. Aj malé množstvo môže byť pre niekoho príliš.