Pracujete v noci? Pozor na zdravie!

Nočné sovy. Kreatívci, umelci, lekári aj ľudia pracujúci na smeny vo fabrikách. V noci dnes pracuje veľká skupina ľudí. Poznáte riziká, ktoré so sebou nočné zmeny prinášajú? Prezradíme vám, aký vplyv má práca cez noc na zdravie a na psychiku.

Nedostatok spánkového hormónu pácha škody

Práca v noci nabúrava pravidelné cykly, na ktoré je ľudské telo pripravené. Telo počas noci vytvára hormón melatonín ovplyvňujúci spánok - vrchol jeho produkcie nastáva medzi 2. a 4. hodinou ráno. V prípade, že pracujete v noci, oklamete svoje telo. Keď si ľahnete až ráno, tvorba hormónu bude veľmi nízka - preto sa vám nebude spať dobre.

jefferson-santos-9SoCnyQmkzI-unsplash

Čo spôsobuje práca na zmeny?

Dlhodobá nízka produkcia hormónu melatonínu sa negatívne odráža na fyzickom a psychickom stave. Vedci prišli so zistením, že malé množstvo melatonínu u pracovníkov nočných zmien podporuje tvorbu nádorov a zvyšuje výskyt rakoviny. Aké sú podľa odborníkov na spánok ďalšie zdravotné komplikácie spôsobené nepravidelným spánkom?

  • Problémy s imunitou a metabolizmom
  • Zvýšené riziko obezity
  • Zvýšené riziko tvorby žalúdočných vredov
  • Pokles sexuálneho vzrušenia
  • Ochorenie ciev a srdca
  • Poruchy spánku a psychiky

Vyššie uvedené riziká sa môžu objavovať v rôznej miere. Navyše sa môžu objaviť aj 5 rokov po ukončení práce na zmeny.

 

 jefferson-santos-9SoCnyQmkzI-unsplash

Aké je riešenie?

Ak pracujete na zmeny, nepodceňujte pravidelné preventívne prehliadky a venujte sa svojmu zdraviu, odporúčajú vedci. Riešením je tiež doplňovanie melatonínu vo forme tabletiek dostupných na slovenskom trhu.

Najviac vám pomôže kvalitný a pravidelný spánok. Luxusný a pohodlný matrac presne pre vás podporí spánok aj cez deň. Vďaka pene, ktorá odľahčuje a podopiera, zažijete stav beztiaže a ponoríte sa do hlbokého spánku v ktorúkoľvek dennú hodinu. Nebojte sa investovať do kvalitného matraca a užite si spánok aj v priebehu dňa.