Prichystajte seba aj svoju spálňu na jar

Príroda sa prebúdza, rozkvitá a vzduch je plný vôní a spevu vtákov. Ak vám práve do spevu nie je, pijete jednu kávu za druhou a najradšej by ste prvé jarné dni prespali, doprajte si oddych.

Zvieratá jarnú únavu nepoznajú, na rozdiel od ľudí ale väčšinu zimy prespia. Podobne dlhý spánok si dopriať nemôžeme (ani by pre nás nebol zdravý), môžeme ale zapracovať na tom, aby bol náš každodenný spánok maximálne kvalitný.

Kvalitný spánok ale vyžaduje 3 opatrenia:

1. dôkladné upratanie spálne,

2. obstaranie kvalitného vybavenia,

3. starostlivosť o seba.

Jarným upratovaním proti jarnej únave

Každý matrac je rajom pre roztoče. Je v ňom totiž teplo, vlhko a mnoho čiastočiek kože, ktorými sa títo nezvaní hostia živia. Ich exkrementy sú pritom veľmi nebezpečné a alergia na ne patrí medzi najčastejšie v Českej republike.

Roztočov sa zbavíte jedine pravidelnou starostlivosťou o matrac. Na jar ho preto vytiahnite na slniečko a nechajte ho tam pokojne celý deň. Môžete ho taktiež poprášiť jedlou sódou a následne vyluxovať. Podobne sa postarajte aj o vankúš a perinu.

Aj napriek najlepšej starostlivosti ale pár roztočov vo vašej posteli zostane a ďalej sa množia. Približne po 7 rokoch tak prichádza čas na výmenu matraca za nový.

Výber matraca neuponáhľajte

Pri výbere nového matraca, periny alebo vankúša sa zamerajte na priedušnosť a ortopedické vlastnosti. Jedine tak nebudete ráno vstávať s bolesťou chrbta alebo hlavy. Aj v noci bude váš spánok omnoho pokojnejší, pretože sa nebudete prevracať a hľadať správnu polohu.

Pri prikrývke a vankúši dbajte na to, aby ich bolo možné prať. Čím vyššiu teplotu znesú, tým viac roztočov, vírov a baktérií sa zbavíte. Ráno tak už nebudete kýchať alebo mať opuchnuté oči.

Do postele s pokojom

Ani luxusní matrace ako je Curem C 5000 či špičkový vankúš vám ale nepomôžu, ak si večer idete ľahnúť s hlavou plnou starostí a spíte menej než 8 hodín. Pre dokonalý odpočinok je dôležité upokojenie, ku ktorému vám pred spaním pomôže napríklad:

  • masáž,
  • horúci kúpeľ s vonnou soľou a sviečkami,
  • aromaterapia,
  • harmančekový čaj.