Teraz úprimne: Kedy večer vypínate počítač a mobil?

Pracujete často dlho do noci? Prebehnete ešte tesne pred spaním Facebook alebo len tak surfujete po internete? Podľa lekárov a vedeckých pracovníkov tým ohrozujete kvalitu vášho spánku! Svietiaci displej totiž nevytvára prostredie, v ktorom je možné prirodzene zaspať. To potom vedie k rôznym poruchám spánku a únave.

Doprajte svojmu telu tmu

Už dávno neplatí, že po západe slnka nastáva temná noc. Namiesto toho sa rozsvecuje verejné osvetlenie, žiarivky a lampičky. Veľa svetla ale vydávajú aj televízia, počítače a telefóny.

Problém je, že spánkový hormón melatonín sa uvoľňuje iba v tme.

Ak ste zvyknutí zaspávať pri počítači alebo s chytrým telefónom v ruke, váš spánok neprichádza prirodzene, namiesto toho zaspíte oveľa neskôr, a spánok navyše vďaka zníženej hladine spomínaného hormónu nie je príliš výdatný.

Používanie počítačov alebo inteligentných telefónov tesne pred spaním má podľa vedcov z univerzity vo Washingtone negatívny vplyv na produktivitu. Vedci urobili experiment s dvoma skupinami ľudí - tá skupina, ktorá nepoužívala chytré telefóny po deviatej hodine večernej, bola druhý deň oveľa aktívnejšia!

Všetky obrazovky vypínajte aspoň hodinu pred spaním

Večer v posteli možno stihnete urobiť veľa práce, pripravujete sa tým však o zdravé spanie.

  • Vyskúšajte vypnúť všetku elektroniku napríklad o deviatej hodine večer. Skúste sa vrátiť ku knižke, ktorú ste nikdy nestihli prečítať alebo si pustiť hudbu a zavrieť oči.
  • Pokojná relaxácia pred spaním prispeje k vašej psychickej pohode, stihnete si totiž urovnať myšlienky a trochu spomaliť po celodennej práci. Veľa ľudí rieši svoj ​​stres prejedaním, upokojujúcimi liekmi alebo cigaretami. Pritom stačí hodina relaxácie a dychového cvičenia.

Ráno možno zistíte, že ste sa naozaj vyspali oveľa lepšie a máte teda aj viac energie a chuti pracovať!