Tipy, ako zariadiť spálňu pre zdravý a kvalitný spánok

Vedeli ste, že kvalitu spánku dokáže do značnej miery ovplyvniť aj zariadenie spálne? Farby, vzory, vône, poloha postele, ale aj matrace, periny a vankúše, to všetko sú veci, ktoré môžu prispieť k lepšiemu spánku. Ktorým konkrétnym detailom by ste mali venovať pozornosť, ak chcete vašu spálňu premeniť na dokonalé miesto na oddych?

 vhodne-dekoracie-napriklad-obrazy-pomozu-premenit-chladny-priestor-na-skutocny-domov-v-ktorom-sa-budete-citit-prijemne

Na vhodných dekoráciách záleží

Príliš veľa rušivých elementov v spálni môže pôsobiť rušivo. V dôsledku toho váš mozog nebude vedieť tak rýchlo „vypnúť“, čo sa odrazí aj na kvalite spánku. Dávajte si preto pozor na to, aby ste to neprehnali s množstvom obrazov, sošiek a iných dekorácií. Snažte sa spálňu zariadiť v uhladenom, minimalistickom duchu.

Samozrejme, vhodné dekorácie pomôžu premeniť chladný priestor bez emócie na skutočný domov, v ktorom sa budete cítiť príjemne. V tomto smere sú skvelou voľbou kvalitné obrazy. Konkrétne, do spálne sa veľmi hodia napríklad obrazy kvety. Tie navodia pozitívnu atmosféru a majú upokojujúci vplyv. Siahnite po obrazoch potlačených ekologickými farbami, ktoré nezapáchajú a do vzduchu neuvoľňujú škodlivé chemické látky.

 do-spalne-sa-hodia-obrazy-s-kvetmi-navodia-pozitivnu-atmosferu-a-maju-upokojujuci-vplyv

Pozor na príliš žiarivé farby

Psychológia farieb sa jednoducho nedá oklamať. Ak steny vašej spálne nafarbíte príliš výraznou oranžovou, žltou či červenou, nemôžete sa čudovať, že večer sa vám nebude dať tak rýchlo zaspať a kvalita vášho spánku tiež nebude najlepšia. Z tohto hľadiska uprednostnite tmavšie a jemnejšie odtiene. Skvelou voľbou sú napríklad zemité farby – béžová, piesková, svetlejšia hnedá, prípadne svetlé pastelové odtiene modrej alebo zelenej.

Vhodné umiestnenie postele

Posteľ sa snažte umiestniť tak, aby nebola v tesnej blízkosti okna. Na jednej strane môže cez škáry na vás prefukovať chladný vzduch, no zároveň cez sklo ľahšie preniká do interiéru hluk z okolia, ktorý vás bude rušiť pri spánku. Vhodné nie je ani umiestnenie postele hneď vedľa radiátora. Horúci vzduch nevplýva dobre na kvalitu spánku.

 postel-sa-snazte-umiestnit-tak-aby-nebola-v-tesnej-blizkosti-okna-a-ani-radiatora

Matrac nepodceňujte

Dobrý matrac je základom pre ničím nerušený zdravý spánok. Skvelou voľbou sú luxusné matrace vyrobené z kvalitnej lenivej peny, ktorá je dostatočne pevná, no zároveň elastická a má výbornú priedušnosť. Takéto matrace poskytujú perfektnú oporu tela a pomáhajú bojovať s bolesťami chrbta, svalov či kĺbov.

Kvalitné vankúše a prikrývky

Aj vám sa niekedy stane, že ráno vstanete a bolí vás hlava, prípadne celá krčná chrbtica? Príčinou je väčšinou nekvalitný vankúš. Ak si chcete dopriať skutočne zdravý spánok ako na obláčiku, siahnite po moderných ergonomicky tvarovaných pamäťových vankúšoch.

Podstatnú úlohu zohráva aj prikrývka. Pri nej je dôležité, aby bola nielen dostatočne teplá, ale aj priedušná. Nestane sa vám tak, že sa pod ňou budete nadmerne potiť. Výbornou voľbou sú prikrývky vyrobené zo 100 % saténovej bavlny.

 ak-si-chcete-dopriat-zdravy-spanok-ako-na-oblaciku-siahnite-po-modernych-ergonomicky-tvarovanych-pamatovych-vankusoch

Osvetlenie spálne

Príliš silné studené svetlo v spálni môže narúšať tvorbu spánkového hormónu melatonínu, v dôsledku čoho sa vám nebude dať dobre zaspať. Uprednostnite preto svietidlá s jemnejším žltým svetom, ktoré je pre ľudské oči prirodzenejšie. Skvelou voľbou sú žiarovky s možnosťou regulácie jasu, vďaka ktorým si viete v spálni vytvoriť dokonalú večernú atmosféru.

V neposlednom rade, do spálne si nainštalujte kvalitné tienenie, prostredníctvom ktorého si budete vedieť vytvoriť príjemné prítmie aj v čase, keď bude vonku naplno svietiť slnko. Výborným riešením sú nepriehľadné závesy alebo rolety či žalúzie. 

Foto: Nostre.sk