Trápia vás nočné mory? Skoncujte s nimi

Nočná mora už v noci zobudila snáď každého. Niekomu sa zdá, že padá s vysokej výšky do priepasti, bojácnemu človeku o tom, že nie je schopný dostatočne rýchlo uniknúť hroziacemu nebezpečenstvu, pre arachnofobika je zlým snom nájsť v miestnosti pavúčie hniezdo. Či už vás zo spánku budia akékoľvek desy, zistite, či za tým nie je niečo, čo môžete ovplyvniť.

Nočná mora je...

... živý, strašidelný a rušivý sen, ktorý nás budí z hlbokého spánku. Najčastejšie prebieha v REM fáze spánku, kedy sa odohráva väčšina nášho snívania. REM fáza sa postupne predlžuje, preto sa nočné mory objavujú najčastejšie v skorých ranných hodinách. Potom už býva celkom často problém znova pokojne zaspať.

Čo nočné mory spôsobuje?

Nočné mory sú obvykle spontánne, môžu ich však spôsobovať psychické poruchy či iné faktory. Typicky sa môžu objaviť nočné mory o prežitej traumatickej udalosti.

Rovnako užívanie aj vysadenie niektorých druhov liekov (antidepresíva), omamných látok, alkoholu prispieva k opakovanej a početnej frekvencii nočných desov. Existuje aj množstvo psychických spúšťačov ako úzkosť, depresia alebo posttraumatická stresová porucha.

To všetko sú príčiny, prečo ľudia trpia chronickými, opakujúcimi sa nočnými morami. Prináša so sebou nielen nekvalitný spánok ale aj zdravotné problémy.  

Zdravotné komplikácie spojené s nočnými morami

Nočné mory sa postupom času stávajú oveľa viac než len zlými snami! Majú významné negatívne účinky na telesné i duševné zdravie.

  • Spánková deprivácia môže zapríčiniť rad zdravotných problémov, vrátane ochorení srdca či obezity.
  • U ľudí zažívajúcich úzkosť alebo depresiu zo zlých snov je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že budú mať aj ďalšie psychologické nežiaduce následky.

Liečba

Našťastie existujú kroky, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili početnosť nočných mor.

  • Ak sú na vine určité lieky, poraďte sa s lekárom a zmeňte dávkovanie alebo predpis, aby ste tento nežiaduci vedľajší účinok odstránili.
    Nočné mory môžu byť spôsobené aj určitými poruchami spánku. Patrí medzi ne napríklad spánková apnoe alebo syndróm nepokojných nôh. Konkrétna liečba týchto ochorení môže pomôcť výrazne frekvenciu nepríjemného snívania zmierniť.
  • Existuje rad ďalších krokov, ktoré môžete podniknúť sami. Nastavte si pravidelný denný režim, predovšetkým pravidelné cvičenie. Pomôže vám zmierniť či odbúrať úzkosť a stres. Vyskúšajte tiež veľmi užitočné techniky ako je joga, meditovanie a iné prírodné zdroje, ktoré vás dobíjajú energiou!

Nahliadnite do svojho vnútra a pokúste sa zistiť, či vaše strašidelné sny nie sú "obyčajným" zrkadlením vášho duševného rozpoloženia a nepomenovaného strachu.

Dodržujte spánkovú hygienu! Predídete tak nedostatku spánku, ktorý tiež môže viesť k nočným morám. Urobte zo svojej spálne relaxačné a pokojné miesto, ktoré je vyhradené len pre spánok a milovanie. Nespájajte si miestnosť so stresujúcimi aktivitami!

Navoďte relaxačnú amotsféru, pravidelne vetrajte a doprajte si čerstvú vzduch, používajte iba teplé svetlo a na noc poriadnu tmu, ktorú dosiahnete kvalitnými roletami alebo závesmi v spálni. Snažte sa nespať pri svetle.

 

 

Prečítajte si viac: