Túžite po harmonickej spálni? Usporiadajte si ju podľa učenia feng šuej

V spálni strávite tretinu svojho života, preto sa oplatí investovať nielen do kvalitného nábytku a doplnkov, ale aj do správneho usporiadania. Harmonická spálňa si vyžaduje poriadok, útulnosť, ale aj správne hospodárenie s energiou. Aké sú zásady feng-šuej?

Feng šuej vychádza z tradičnej čínskej medicíny

Feng-šuej je umenie, ktoré vzniklo v starovekej Číne. Je to metafyzická veda, ktorá tvorí jeden z 8 pilierov tradičnej čínskej medicíny. Vychádza z taoistickej filozofie. Učí, ako rozpoznať a pochopiť energiu čchi prostredia, ktorú možno využiť na dosiahnutie cieľov každodenného života. Dalo by sa povedať, že feng-šuej skúma človeka a jeho fungovanie v priestore a čase. Je dobré vedieť, že energia čchi nie je štýl, ktorý určuje dizajn spálne. Čchi je prirodzenou súčasťou priestoru alebo prostredia a len zriedka je dizajnovým prvkom vytvoreným strojom.

Inšpirácia pre spálňu feng šuej

Skôr ako začnete vyberať konkrétne farby alebo zariaďovať nábytok, mali by ste poznať základné princípy feng-šuej v spálni.

 1. Odstráňte všetko, čo narúša harmóniu - môže to byť nábytok s ostrými rohmi alebo nevhodná výzdoba.
 2. Udržujte spálňu vždy upratanú - utierajte prach, upratujte oblečenie, skrátka, udržujte v spálni poriadok. Neporiadok totiž narúša plynulý tok energie čchi, a tým poškodzuje vaše zdravie.
 3. Ergonomický nábytok - snažte sa zariadiť spálňu tak, aby ste sa v nej cítili pohodlne.
 4. Zbavte sa nepotrebných vecí - vyhnite sa "hromadeniu" vecí, ktoré nikdy nebudete potrebovať, a pošlite ich ďalej.

Cieľom harmonickej spálne je vyvážený tok čchi. Čchi si môžete predstaviť ako rieku, ktorá sa rozlieva od vchodu do všetkých miestností. Jeho tok by mal byť silný, pokojný a plynulý. V spálni by energia nemala prúdiť príliš rýchlo ani príliš pomaly. Rýchly tok sa vyskytuje v riedko vybavenom priestore, pomalý tok v preplnenom priestore.

Z hľadiska usporiadania je najlepšie umiestniť spálňu čo najďalej od vchodových dverí. Ide o osobný priestor, ktorý si vyžaduje súkromie. Nemala by byť ani v blízkosti toalety a kúpeľne, ktoré odčerpávajú energiu z miestnosti. Ak sú spálňa a kúpeľňa prepojené, zatvorte do nich dvere.

 feng_shui

Posteľ a jej správne umiestnenie

Najdôležitejším kusom nábytku v spálni je jednoznačne posteľ, ktorá by podľa feng šuej mala byť vyrobená z dreva a v ideálnom prípade by nemala mať úložný priestor. Ak žijete v malom byte a potrebujete úložný priestor, vyberte si verziu z masívneho dreva a ukladajte do nej veci. Posteľ by mala byť vytvorená osobou, ktorá bola za svoju prácu náležite ocenená, a to nielen finančne. Ak bola posteľ ustlaná s láskou a potešením, táto energia sa do nej vtlačí a prenesie sa do miestnosti. Pre spánok je dôležitý aj luxusný matrac, ktorý podporuje správnu stabilitu podporného systému. Ideálne sú matrace z prírodných materiálov.

Polohovanie postele

Umiestnenie postele v priestore môže mať zásadný vplyv na spánok a celkový život človeka. Smer hlavy je dôležitý:

 • Sever - táto orientácia rieši nespavosť a podporuje pokoj.
 • Juh - podporuje vášeň, ale spánok v tomto smere sa dlhodobo neodporúča, pretože spomaľuje regeneráciu počas spánku.
 • Východ - ideálny pre mladších ľudí a deti, ocenia ho aj tí, ktorí budujú kariéru.
 • Západ - najlepšia poloha na spanie. Podporuje lenivosť, spánok bude kvalitný a uspokojivý.
 • Severozápad - pre staršie osoby a osoby so skúsenosťami a autoritou, podporuje dlhší a hlbší spánok.
 • Juhovýchod - dobré na podporu komunikácie, osobného rastu, tvorivosti a aktivity.
 • Juhozápad - podporuje tok pokojnej energie, ale z dlhodobého hľadiska môže viesť k strate životnej rovnováhy.

Nezabudnite, že okolo postele by mal byť dostatočný priestor na prúdenie energie. Preto by mal byť prístupný z oboch strán. Na každej strane by mal byť nočný stolík. Čelo postele by malo byť ukotvené k stene a nemalo by byť v priamej línii s dverami. Nemala by byť ani pod oknom.

feng_shui

Farby, materiály a iné vybavenie spálne

Pokiaľ ide o farby, vyberte si také, ktoré nebudú agresívne. V súlade s feng-šuej siahnite po jemných a tlmených tónoch, medzi ktoré patrí hnedá, béžová alebo zelená. V prípade tapiet si vyberte tie, ktoré majú jemný vzor. Určite sa vyhnite modrej a červenej farbe.

Najlepšie materiály sú prírodné, matné a príjemné na dotyk. V spálni by nemal byť chlad, preto zabudnite na vodný prvok, napríklad v podobe akvária. V spálni sa tiež neodporúča mať zrkadlá, ktoré odrážajú posteľ alebo osoby v nej spiace. Zrkadlo môže spôsobiť neveru. Ak sa však posteľ ani spiaci neodrážajú v jej odraze, je všetko v poriadku.

Elektronika v podobe televízora alebo počítača do harmonickej spálne rozhodne nepatrí. V spálni by nemali byť žiadne trámy ani skosenia. Šikmé lúče vytvárajú pocit nebezpečenstva a lúče vytvárajú efekt vlnenia energie čchi. Preto sa ich oplatí zakryť napríklad látkou.

K dokonalému spánku vám pomôže nielen kvalitná posteľ s luxusným matracom, ale aj celkové usporiadanie spálne.