Ako vytvoriť v spálni ideálne podmienky pre dokonalý spánok?

Spálňu je možné zariadiť mnohými spôsobmi. Vždy by sme však mali myslieť na to, aby plnila svoju hlavnú funkciu a slúžila nám predovšetkým pre relax a oddych. Ak si chcete zabezpečiť kvalitný spánok, máme pre vás tipy, ako vytvoriť v spálni optimálne podmienky.

Nepriehľadné okenné závesy

Tma je nevyhnutná pre kvalitný a regeneračný spánok. Podporuje vylučovanie melatonínu, ktorý je "spánkovým hormónom". Jeho produkcia sa zvyšuje s príchodom tmy a blížiacou sa polnocou. Okrem toho má tiež antioxidačné účinky a podporuje imunitu. Je preto jedným z najdostupnejších prírodných prostriedkov pre zlepšenie nášho zdravia. Ako môžete podporiť jeho tvorbu?

Kúpte si tienenia na okná. Najmä ak žijete v mestských oblastiach so "slabým smogom". Na trhu nájdete celý škálu záclon a závesov. Líšia sa tým, koľko svetla prepúšťajú. Odporúčame tie najtmavšie, tzv. black-out závesy, tie neprepúšťajú svetlo vôbec.

 idealni_loznice

Upokojujúce farebné ladenie

Veľa ľudí dáva v domácnosti prednosť teplým odtieňom farieb. Tie síce pomáhajú vytvoriť útulnú atmosféru, ale nie sú vhodné pre vybavenie spálne. Pamätajte, že naším cieľom je vytvoriť ideálne prostredie pre spánok. K tomu sú vhodnejšie chladnejšie odtiene. Skúste napríklad modrú alebo šedú.

idealni_loznice

Minimálna dekorácia

Zaujíma vás, aký vplyv môžu mať dekorácie na spánok? Je pravda, že keď spíte, máte oči zatvorené. Príliš veľa rozptýlenia pred spánkom vám však tiež neprospieva. Ak máte v spálni viac detailov a dekorácií, pôsobí to rušivo. Doporučujeme preto udržiavať v spálni poriadok a nepotrebné veci schovať do skríň. To vám pomôže vyčistiť si myseľ pred spaním.

idealni_loznice

Správne umiestnené lôžko

Posteľ by mala byť prvou vecou, ktorú uvidíte pri vstupe do spálne. Aj podľa feng-šuej by mala byť umiestnená pri stene a pri dverách - pokiaľ je to možné, tak nie pod oknom. Samozrejme treba brať do úvahy celkový priestor. Ak teda máte z okna krásny výhľad, rozhodne nasmerujte posteľ týmto smerom. Nezabudnite na vyššie zmienené závesy.

idealni_loznice

Voľný pohyb po lôžku

Uistite sa, že sa na lôžku môžete pohybovať bez prekážok. Nikto nechce v noci zakopnúť o roh skrine alebo zavadiť o skosený strop. Vezmite do úvahy rozmery postele a počítajte s priestorom potrebným k pohodlnému vstávaniu.

Nastaviteľné osvetlenie

Osvetlenie má významný vplyv na spánok. Snažte sa vyhnúť modrému svetlu z počítačov a mobilných telefónov aspoň dve hodiny pred spaním. Svetlá v spálni by mali byť mäkké, ideálne s nastaviteľnou intenzitou. Vyhnite sa tiež priamemu a príliš jasnému svetlu. Skvelou možnosťou je pripevniť nočné lampičky na stenu pri posteli.