Trápia vás problémy s nespavosťou? Na vine môže byť matrac

Spíte zle alebo sa ráno prebúdzate bez energie? Príčin môže byť hneď niekoľko. Okrem zlej životosprávy, prostredia spálne alebo kvôli nevhodným činnostiam, ktorým sa pred spaním venujete, môže byť problémom aj nevhodný matrac. Zlý matrac neposkytuje chrbtici dostatočnú oporu a dôsledkom je nekvalitný spánok. Ako dosiahnuť ozdravný odpočinok?

Ako spoznáte, že už to má váš matrac za sebou?

Matrac musí podporovať váš oporný systém a udržať ho v prirodzenej fyziologickej polohe po celú noc bez toho, aby ste sa museli nadmerne prevaľovať. Ak je váš matrac preležaný alebo javí ďalšie známky výrazného opotrebenia, nákup nového matraca neodkladajte.

Časté prevaľovanie má za následok mikrobudenie, ktoré ku kvalitnému spánku rozhodne neprispieva. Prevaľovanie je obvykle spôsobené protitlakom. Prerušovaný spánok s bolesťou ramien, kolien a chrbta je znakom nevhodného matraca.

nespavost_loznice_matrace

Ako na výber luxusného matraca?

Vedeli ste, že aj malé rozdiely v tuhosti matraca môžu významne ovplyvniť kvalitu spánku a bolesť kĺbov? Tuhosť matraca si treba vybrať podľa svojej hmotnosti. Majte však na pamäti, že veľmi mäkký matrac podporuje a prehlbuje už vzniknuté poruchy pohybového systému. Spoločne s nevhodným vankúšom potom môžu problémy prerásť do migrenóznej bolesti hlavy alebo v chronickú bolesť chrbta. Príliš tvrdý matrac zase telu nedovoľuje sa správne uvoľniť a neudržuje opornú sústavu v prirodzenej polohe, telo sa navyše správne neprekrvuje.

Najluxusnejší matrac sa vyrába z peny, ktorá sa dokáže maximálne prispôsobiť tlaku vášho tela, nech spíte v akejkoľvek polohe. Navodí stav beztiaže, vďaka ktorému budete spať hlbokým a pokojným spánkom. Také matrace predchádzajú, ale tiež zmierňujú pohybové, svalové aj kĺbové bolesti.

nespavost_loznice_matrace

Zoznámte sa najúčinnejšími bojovníkmi proti nespavosti

Na nespavosť má vplyv celý rad faktorov, ktoré však môžete zmeniť svojím pričinením. Čomu sa pred spaním vyvarovať a ako si upraviť spálňu, aby sa vám v nej príjemne odpočívalo?

1. Spálňa, v ktorej je radosť zaspávať

Na kvalite spánku sa významne podpisuje prostredie, v ktorom spíte. V spálni by ste mali udržiavať teplotu medzi 18 až 20 °C. Pred spaním do postele je vhodné dostatočne vyvetrať. Dôležité je tiež úplné ticho a tma. Nemal by vás rušiť hluk z ulice, ale ani od susedov. Rovnako tak by ste mali predchádzať zbytočnému svetlu, ktoré do spálne môže prúdiť z vonku. Nepríjemné však môžu byť aj najrôznejšie svietiace diódy elektronických pomocníkov. Pamätajte, že elektronika v spálni nemá čo robiť. Svetlo aj hluk z ulice môžete eliminovať tzv. blackout závesmi.

 2. Ako si kto ustelie…

Okrem matraca je dôležité celkové poňatie postele. Vyberte si vhodné lôžkoviny, ktoré nezadržujú prach a nemnožia sa v nich baktérie. Obliečky vyberajte z príjemných a prírodných materiálov. Medzi najpríjemnejšie patrí bavlnený satén, ktorý v lete chladí a v zime hreje. Ložná plocha by mala byť vo výške okolo 50 cm. Pamätajte, že blízko pri zemi sa často víri prach, ktorý by ste na nízko položenej ložnej ploche zbytočne vdychovali.

nespavost_loznice_matrace

3. Ľahká večera

Do postele by ste nemali líhať hladní, ale ani prepchatí. Na večeru si dajte také jedlo, ktoré zahŕňa bielkoviny. Ideálne je mlieko, syr cottage alebo chudé mäso. Určite sa vyhnite konzumácii ťažkých a korenených jedál. Vynechajte aj alkohol a odpustite si večernú cigaretku. Zhruba 4–6 hodín pred spaním by ste nemali piť povzbudzujúce nápoje, ako sú káva, čierny či zelený čaj, colu, kakao alebo energetické nápoje.

4. Športu sa venujte radšej cez deň

Šport je rozhodne zdraviu prospešný, a ak ste unavení po fyzickej aktivite, rozhodne sa vám bude lepšie zaspávať. Ak trpíte problémami so zaspávaním, nemali by ste sa športovaniu venovať navečer. Vaše telo sa totiž nebude môcť dostatočne upokojiť a doba zaspávania sa tak predĺži. Športovať by ste nemali aspoň 5 hodín pred spaním.

5. Stres nechajte na zajtra

Stres je jednou z hlavných príčin nespavosti. Ak sa pred spánkom nedokážete upokojiť a prestať myslieť na pracovné povinnosti, mozog nevypne a nedovolí vám zaspať. Preto nechajte prípravu na ďalší pracovný deň, napríklad až na ráno, alebo sa jej venujte po príchode z práce. Večer si vyhraďte pre príjemnejšie veci, napríklad meditáciu, počúvanie hudby alebo čítanie obľúbenej knižky. Pokojne sa môžete vydať aj na kratšiu prechádzku. Ďalšou možnosťou je dychové cvičenie alebo aromaterapia. Pokojne môžete vyskúšať aj užívanie CBD oleja alebo magnézia. 

nespavost_loznice_matrace

Pomôžte si aj vy ku kvalitnému spánku. Stavte na nový matrac a upravte svoj životný štýl tak, aby v ňom bolo dostatok času na seba samého.