Vianočné upratovanie si zaslúži aj vaša posteľ. Poradíme, ako na to

Nákupy darčekov, pečenie koláčov, veľké upratovanie. Tiež neviete, čo robiť pred Vianocami skôr? Poradíme vám - začnite očistnú kúrou svojej postele.

V každej posteli, a najmä matraci, sa hromadia roztoče, vírusy, baktérie a plesne. S pribúdajúcimi rokmi ich počty stúpajú a ani tá najlepšia údržba vás ich nikdy nezbaví úplne.

Môžete však výrazne znížiť ich počty, predĺžiť tak životnosť svojho matraca a urobiť niečo pre svoje zdravie. Na upratanej posteli sa vám navyše bude lepšie spať a budete tak mať viac energie na predvianočné upratovanie zvyšku miestností.

5 krokov k dokonale upratanej posteli


1. Vyperte všetko, čo vyprať ide

Zložte obliečky a poťah z matraca a všetko nahádžte do práčky. Ak to vaše vankúše a periny umožňujú, vyperte ich tiež a minimálne na 60 ° C. Len tak zahubíte roztoče, ktoré v nich žijú. Nemá váš matrac snímateľný poťah a vankúš nejde dať do práčky? Zvážte nákup nového vybavenia.

2. Dajte matrac, vankúše a periny na mráz

Čo nejde dať do práčky, patrí na mráz. Počkajte si, až bude vonku naozajstná zima a minimálne matrace tam nechajte celý deň. Roztoče milujú teplo a vlhko, takže mráz poriadne zamáva s ich počtom. Ak nemáte balkón ani záhradu, kam by ste matrac mohli dať, aspoň v spálni poriadne vyvetrajte.

3. Vysajte a utrite postel

Akonáhle pustíte práčku a matrac dáte von, vezmite si do ruky vysávač a mokrú handru. Dôkladne očistite rošt aj rám postele a neskôr povysávajte tiež matrac. Aby ste podporili čistiaci efekt, poprášte pred vysávaním celú plochu jedlou sódou, nechajte chvíľu pôsobiť a až potom luxujte.

4. Dôkladne vyvetrajte

Až budete s upratovaním hotoví, otvorte v spálni okná dokorán a nechajte ich tak aspoň niekoľko hodín. Matrac by pritom nemal ležať na rošte ako obvykle. Dajte ho k oknu, alebo ho aspoň postavte na bok.

5. Otočte matrac a zhodnoťte jeho stav

Ak nemáte matrac so špeciálnymi zónami tuhosti (napríklad kvôli bolesti krčnej chrbtice), pri každom väčšom upratovaní ho otáčajte. Zabránite tak preležaniu a predĺžite jeho životnosť.

Ak už sa vám ale zdá, že má váš matrac najlepšie roky za sebou, kúpte si nový. investícia do kvalitného matraca je investícia do zdravia a taká sa vám vždy vyplatí.