Základom úspešného biznisu je kvalitný odpočinok

Chcete vedieť tajomstvo o podnikateľoch, ktorí vôbec nespia a stále len pracujú? Dlho nevydržia. Práca a odpočinok totiž musia byť v rovnováhe. Poradíme ako na to.

"Na dnešok som spal len 4 hodiny a včera to nebolo lepšie."
"Ja som dnes nestihla raňajky ani obed."

Takéto a podobné vety padajú medzi podnikateľmi a vo veľkých firmách ako na bežiacom páse. Občas sa dokonca zdá, ako by sa úspešní ľudia chválili, kto vydrží viac.

Vtip je v tom, že tí naozaj úspešní nikdy nič také nehovoria. Dobre totiž vedia, že základom skvelých pracovných výkonov je kvalitný odpočinok. Nemusí sa ani jednať o zamestnaných biznismenov - toto pravidlo platí bez rozdielu pre všetkých.

Striedajte prácu a odpočinok

Spoločnosť DeskTime, ktorá vyvíja rovnomennú aplikáciu pre meranie času, pri prieskume zistila, že tí najproduktívnejší jedinci pracujú vždy 52 minút a potom 17 minút odpočívajú. Vy si môžete pomer upraviť a dopriať si napríklad 5- minútovú pauzu po každej hodine práce.

Dáva to zmysel - je dokázané, že ľudský mozog funguje v 90 minútových cykloch a keď si po tejto dobe oddýchne, jeho produktivita klesá. Skvelým riešením je dopriať si cez deň 20-minútový šlofíček. Vedci dokázali, že ak cez deň zaspíte na 20 minút, nebudete vstávať rozospatí. Váš mozog ale tento spánok perfektne nabudí.

V čom vám naopak vedci nepomôžu, je určenie doby, v ktorej ste najproduktívnejší. Tá sa totiž u každého človeka líši. Niekto toho urobí najviac ráno, iný tesne pred obedom a niekomu zasa vyhovuje pracovať v noci. Dôležité je, aby ste túto dobu identifikovali a maximálne využili

Rituál vám pomôže nechať prácu v kancelárii

Úspešní podnikatelia prezradili aj ďalší tip. E-mailovú schránku kontrolujú len trikrát denne, inak sa prichádzajúcou poštou nenechajú rušiť. Prvýkrát nové e-maily prejdú po príchode do práce, druhýkrát po obede a tretíkrát tesne pred odchodom.

Inšpirujte sa a predtým ako vyrazíte domov, prečítajte si e-maily a spíšte si zoznam úloh na ďalší deň. S tým pracovný deň uzavrite a nechajte prácu v kancelárii. Môžete si tiež k spisovaniu úloh púšťať vždy rovnakú obľúbenú pieseň. Stane sa to pre vás rituálom a bude ľahšie odpútať sa od práce.

Relaxujte aspoň hodinu pred spaním

Doma sa venujte výhradne rodine a koníčkom. Žiadne tajné kontrolovanie pošty ani premýšľania nad zajtrajšími úlohami. Jedine tak doprajete mozgu čas potrebný na regeneráciu a nabratie nových síl.

Dbajte na to, aby ste vždy spali aspoň 7 hodín a ak vám to nedá a aj doma pracujete, hodina pred spaním musí byť v každom prípade len vaša. Uvarte si bylinkový čaj, napustite si horúcu vaňu, počúvajte hudbu alebo si čítajte. Skrátka dostaňte z hlavy všetky starosti a stresy.

Kúpte si tiež kvalitný matrac. Na starom a preležanom sa budete prevaľovať a ráno vstanete dolámaní a unavení.