Zdravotné vankúše

Na trhu sa dnes objavuje veľké množstvo najrôznejších veľkostí, tvarov a materiálov, z ktorých sú vankúše prikrývky vyrobené. V minulom diele sme sa dozvedeli, čo nájdeme vo vnútri a teraz sa zoznámime s rôznymi vrchnými materiálmi, tvarmi a veľkosťami.

Vrchný materiál

Vankúše a prikrývky sa skladajú z dvoch častí - vnútornej výplne a vrchného vreca, ktoré daný materiál drží pohromade. Za najpríjemnejšiu povrchovú vrstvu sa väčšinou označuje bavlna buď 100% alebo v kombinácii s polyesterom, bambusom či ovčou vlnou. Niektoré poťahové látky majú rôznu úpravu - aloe vera, špeciálnu termoizolačnú vrstvu apod.

Kvalitu vankúšov a prikrývok môže ovplyvniť aj ich priečne alebo kazetové prešitie, ktoré počas spánku zaručí rovnomerné rozdelenie výplne po celej ploche.

Veľkosť a tvar

Obvyklou veľkosťou prikrývky pre jednu osobu je väčšinou 145 x 200 cm, v predĺženej veľkosti o 20 cm dlhšou. Novinkou, na ktorú slovenskí zákazníci zatiaľ nie sú moc zvyknutí, sú partnerské prikrývky dostupné vo veľkosti 200x200 cm alebo 220x240 cm.

Podľa množstva výplňového materiálu sa určuje typ prikrývky - letná, zimná či univerzálne celoročná. Skúsení výrobcovia ponúkajú špeciálne prikrývky zložené z dvoch samostatných vrstiev oddelených vzduchovým vreckom. Tým sa zabráni unikaniu tepla a zvyšujú sa tak termoizolačné vlastnosti.

Na slovenskom trhu sa objavujú vankúše predovšetkým vo veľkostiach 70x90 cm. Ľudia o tom často nepremýšľajú a automaticky volia túto jedinú veľkosť. Avšak mali by sa na ňu viac zamerať, pretože nielen že existujú aj menšie veľkosti vankúšov, ale ďalej sa rozlišujú napríklad podľa prevažujúcej spiacej polohy - na boku, chrbte, bruchu atď.

Zdravotné vankúše

Samostatnú kapitolu tvoria zdravotné vankúše, niekedy nazývané ako ortopedické alebo anatomické. V podstate ide o vankúš z pamäťovej peny, "ktorá podopiera hlavu, krk a ramená tak, aby na ne nebol vyvíjaný žiadny tlak. V polohe na boku by chrbtica mala byť v rovine. To umožňujú iba menšie vankúše, takže aj zdravotné vankúše bývajú v šírkach 50 - 60 cm. Sú vytvarované tak, aby tlak na krk a chrbát bol rovnomerne rozložený. Kvalitný a zdravý spánok umocňujú praktické poťahy zdravotných vankúšov, ktoré možno jednoducho prať v práčke.

Bederník a podkolenník

Dávno sú tomu časy, kedy sa vankúše používali iba pod hlavu. Obľubu si získali tzv. bederník a podkoleník - názov je odvodený od časti tela, ktorú podopierajú. Sú nepostrádateľným pomocníkom pre ľudí, ktorí cez deň veľa stoja a majú problémy so žilovým obehom alebo stuhnutým šijovým svalstvom. Je možné ich používať ako v sede tak v ľahu.