Zdravý spánok a produktivita

Potrebujete zvýšiť svoju kreativitu a produktivitu v práci a márne si lámete hlavu, ako to dosiahnuť? Skúste staviť na skvalitnenie jednej zo základných fyziologických potrieb a výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Reč je o kvalitnom spánku, ktorý podľa popredných vedcov ovplyvňuje nielen našu náladu, ale aj sústredenie, rozhodovanie, inšpiráciu, kreativitu a je cestou k produktivite a aktivite v pracovnej oblasti.

Spánková deprivácia ako tichý zabijak produktivity

Chronický nedostatok spánku znižuje šancu na pracovný úspech, a tak, ak nedostatočne spíte, môžete byť znevýhodnení oproti kolegom, ktorí spia kvalitne a zdravo. Je vedecky dokázané, že spánkový deficit sa značnou mierou podpisuje na celkovom rozpočte spoločností, na čo poukazuje štúdia spoločnosti RAND z roku 2016. Podľa štúdie americké firmy stratia kvôli spánkovej deprivácii svojich zamestnancov miliardy ročne.


  Deprivace   Pokles tržeb

Prečo je zdravý spánok dôležitý?

Ako iste viete, je odporúčané spať aspoň šesť až sedem hodín denne, aby telo malo priestor na regeneráciu a šancu prejsť fázami a štádiami spánku. Na základe vedeckých poznatkov môžeme rozlišovať dve základné fázy spánku, ktoré sa výrazným spôsobom podpisujú na hĺbke a kvalite nášho spánku. Prvá fáza spánku býva označovaná ako NREM fázy a tvorí ju 4 základné štádia. Druhá fáza býva nazývaná REM fázou, teda hlbokým spánkom. Pri nízkom počte naspaných hodín sa podiel REM spánku znižuje, čo sa negatívne podpisuje na ľudskej pamäti, koncentrácii a produktivite.

 Paměť    Produktivita 

Ako dosiahnuť kvalitný spánok?

Ľudský spánok je narušovaný pri užívaní elektronických technológií v spálni tesne pred spaním. Modré svetlo, ktoré je z elektrotechnických zariadení vysielalo, znižuje hormón melatonín zaisťujúce ospalosť a navodenie spánku. Ľudské telo produkuje melatonín okolo ôsmej až deviatej hodiny večernej, pričom najvyššie hladiny dosahuje v polovici nášho spánku. S blížiacim sa ránom produkcia hormónu klesá a počas dňa k jeho tvorbe nedochádza. Ak teda chcete dosiahnuť zdravého spánku, snažte sa zamedziť prácu na elektrotechnických zariadeniach v spálni.

Vedľa vyššie zmienených faktorov hrá pri dosiahnutí kvalitného a zdravého spánku podstatnú úlohu prostredie, v ktorom spíme, a matrac, ktorý používame. Spánok predstavuje nepostrádateľnou časť nášho dňa, z toho dôvodu je pohodlný a správny matrac základným krokom k dosiahnutiu zdravého a kvalitného spánku a k lepším pracovným výkonom. Adekvátne zvolený typ matraca sa pozitívnym spôsobom podpisuje na kvalite, hĺbke a dĺžke nášho spánku a prispieva k pracovnej produktivite a lepšej pracovnej výkonnosti.