Ako docieliť pohodlný spánok na cestách s klimatizáciou?

Cestujete autom, autobusom, lietadlom či iným dopravným prostriedkom niekoľko hodín? Či už putujeme na dovolenku alebo na pracovnú cestu, cieľ je pre všetkých rovnaký. Čo najviac si cestu skrátiť! Oddávame sa spánku, ktorý je väčšinou všelijaký, len nie pohodlný. A čo keď nás do toho všetkého hnevá klimatizácia? Poradíme vám!

Klimatizácia, narušiteľ spánku!


Úplne bežne v dopravnom prostriedku s klimatizáciou nastávajú dve protichodné a extrémne situácie:

1. situácia – zima ako na Severnom póle

Stretli ste sa niekedy v autobuse či vlaku so skutočne veľmi výkonnou klimatizáciou? Máme tým na mysli situáciu, keď pri regulácii zrejme sedí dedo mráz a teplotu nastavil extrémne nízko. Otrlý jedinec po pár minútach usúdi, že navliecť si mikinu, nie je až taký zlý nápad a spokojne zaspáva. Naproti tomu krehký zimomrivec zúfalo sleduje, ako sa mu tiahne od úst studená para a s miernou panikou loví vo svojej batožine posledný hrejivý zvršok. 

  • Riešenie pre zimomrivcov

Za každých okolností majte vždy po ruke hrejivú deku. Aj keby ste ju nemali využiť kvôli teplu, bude sa vám pod ňou príjemne spať. Podvedomie si prikrývku rýchlo spojí so spánkom a môžete tak na cestách prespať oveľa viac času.

  • Upozornenie pre otrlých!

18 ° C v spálni je pre vás zrejme ideálna spacia teplota a za iných okolností by s vami súhlasil skoro každý odborník. Pozor ale na teplotné šoky, ktorým na cestách vystavujete telo! Keď vystúpite z chladného autobusu priamo do vonkajšej horúčavy, môžete sa veľmi rýchlo (pri najmenšom) nachladiť. To nie je úplne ideálny začiatok dovolenky, čo myslíte? Radšej cestu vydržte v mikine, než aby ste potom preležali ďalších x hodín v posteli.

 

spanek v letadle


2. situácia – horúco ako na Sahare

Klimatizácia sa rozhodla štrajkovať a v dopravnom prostriedku sa Luciferovo peklo stáva skutočnosťou. Zimomrivec si utrie ľahko orosené čelo a s vyhlásením, že je naozaj teplo a spí ďalej. Otrlý jedinec žmýka zo svojho oblečenia litre potu a prirovnáva situáciu k brutálnemu umieraniu na Sahare. Rád by sa pridal a vychutnal si kvalitný odpočinok, ale minimálne pot z očí mu v tom bráni.

  • Riešenie pre otrlých

Šikovným pomocníkom je termofor. Väčšinou ho nájdete pod názvom "nahrievací vankúš". Ak do neho nalejete ľadovú vodu, poslúži vám dlho aj na účinné chladenie. Vankúš si postupne prikladajte k najcitlivejším teplotným bodom na tele, predovšetkým na zátylok či lakte.

  • Upozornenie pre zimomrivcov!

Nezabúdajte priebežne dopĺňať tekutiny. Aj keď sa cítite príjemne, vo vysokých teplotách sa telo oveľa rýchlejšie dehydruje a prinajmenšom si koledujete o nepríjemnej bolesti hlavy.

Problém s klimatizáciou väčšinou nemusí trápiť posádku automobilu. Klimatizáciu si sami regulujú. Avšak aj tu buďte radšej pripravení na najhoršie. Nikdy dopredu neviete, kedy klimatizácia začne hnevať aj tu.

 

Súvisiace články: