Ako docieliť pohodlný spánok na cestách s klimatizáciou?

Cestujete autom, autobusom, lietadlom alebo iným dopravným prostriedkom niekoľko hodín? Či už putujeme na dovolenku alebo na pracovnú cestu, cieľ je pre všetkých rovnaký. Čo najviac si cestu skrátiť! Oddávame sa spánku, ktorý je väčšinou všelijaký, len nie pohodlný. A čo keď nás do toho všetkého hnevá klimatizácia? Poradíme vám!

Klimatizácia, narušiteľ spánku!

Úplne bežne v dopravnom prostriedku s klimatizáciou nastávajú dve protichodné a extrémne situácie:

1. situácia - zima ako na Severnom póle

Stretli ste sa niekedy v autobuse či vlaku s naozaj veľmi výkonnou klimatizáciou? Máme tým na mysli situáciu, kedy pri regulácii zrejme čupí dedo mráz a teplotu nastavil extrémne nízko.   Odolný jedinec po pár minútach usúdi, že navliecť si mikinu, nie je až tak zlý nápad a spokojne zaspáva. Naproti tomu krehký zimomravec zúfalo sleduje, ako sa mu tiahne od úst studená para a s miernou panikou loví vo svojej batožine posledný hrejivý zvršok.   


  • Riešenie pre zimomravých

Za každých okolností majte po ruke hrejivú deku. Aj keby ste ju nemali využiť kvôli teplu, bude sa vám pod ňou príjemne spať. Podvedomie si prikrývku rýchlo spojí so spánkom a môžete tak na cestách prespať oveľa viac času.

  • Upozornenie pre odolných!

18°C v spálni je pre vás zrejme ideálna spacia teplota a za iných okolností by s vami súhlasil skoro každý odborník. Pozor ale na teplotné šoky, ktorým na cestách vystavujete telo! Keď vystúpite z chladného autobusu priamo do vonkajšej horúčavy, môžete veľmi rýchlo (pri najmenšom) nachladnúť. To nie je úplne ideálny začiatok dovolenky, čo myslíte? Radšej cestu vydržte v mikine, než aby ste potom preležal ďalších x hodín v posteli.   


2. situácia - horúčava ako na Sahare

Klimatizácia sa rozhodla štrajkovať a v dopravnom prostriedku sa Luciferovo peklo stáva skutočnosťou. Zimomravec si utrie ľahko orosené čelo s vyhlásením, že je naozaj teplo a spí ďalej. Odolný jedinec žmýka zo svojho oblečenia litre potu a prirovnáva situáciu k brutálnemu umieraniu na Sahare. Rád by sa pridal a vychutnal si kvalitný odpočinok, ale minimálne pot z očí mu v tom bráni.

  • Riešenie pre odolných

Šikovným pomocníkom je termofor. Väčšinou ho nájdete pod názvom "ohrievacia fľaša". Ak do neho ale nalejete ľadovú vodu, poslúži vám dlho aj k účinnému chladeniu. Fľašu si postupne prikladajte k najcitlivejším teplotným bodom na tele, predovšetkým na zátylok či lakte.

  • Upozornenie pre zimomravých!

Nezabúdajte priebežne dopĺňať tekutiny. Aj keď sa cítite príjemne, vo vysokých teplotách sa telo oveľa rýchlejšie dehydruje a prinajmenšom si koledujete o nepríjemné bolesti hlavy.

Problém s klimatizáciou väčšinou nemusí trápiť posádku automobilu. Klimatizáciu si sami regulujú. Avšak aj tu buďte radšej pripravení na najhoršie. Nikdy dopredu neviete, kedy klimatizácia začne hnevať aj tu.