Cítite sa stále unavení? Zistite, prečo vám chýba energia

Nie je nič divné na tom, že sa čas od času cítime unavení. Väčšinou sú dôvody jasné - prebdená noc, náročný deň v práci, choroba alebo napríklad hlava plná myšlienok. Čo keď ste ale unavení neustále a nie je vám úplne jasné prečo? Doslova vyšťaviť vás môžu jednoduché veci, ktoré by vám ani nenapadli. Zistite, o ktoré ide.

Málo pijete!

Ak pijete málo vody, nahrádzate ju množstvom kávy alebo prijímate veľké množstvo soli, ste dehydrovaní. Okrem pocitov smädu, suchých pier a bolestí hlavy patrí únava k najčastejším príznakom. Koľko tekutín by ste teda mali denne vypiť? Vydeľte svoju váhu 30 a máte výsledok.

clean-drop-of-water-liquid-40784

Trpíte nedostatkom železa

Železo potrebujú červené krvinky prenášajúce kyslík k svalom a bunkám ľudského tela. Keď svaly a bunky nemajú dostatok kyslíka, prejaví sa to pocitom únavy, slabosti, podráždením aj neschopnosťou sa sústrediť. Čo zaradiť do jedálnička, aby ste hladinu železa vyrovnali? Listovú zeleninu, hovädzie mäso, fazuľu, tofu alebo vajcia.

Máte málo alebo naopak príliš spánku

Podľa odborníkov by sme mali spať približne 8 hodín denne. Nedostatok rovnako ako nadbytok spánku vedie k podráždenosti, neschopnosti sa sústrediť a únave. Nemyslite si, že spánkový dlh z pracovného týždňa dospíte cez víkend, takto to nefunguje! Dodržiavajte pravidelný biorytmus a chodievajte spať aj vstávajte vždy v približne rovnakom čase.

Nemáte problémy so štítnou žľazou?

Štítna žľaza produkuje hormóny regulujúce spotrebu energie. Pri ich zníženej produkcii sa potom cítime unavení, zimomriví, trpíme výkyvmi nálad a priberáme na váhe. Pri podozrení na poruchu štítnej žľazy zájdite k lekárovi.

Možno máte celiakiu

Toto autoimunitné ochorenie sliznice tenkého čreva spôsobuje, že telo z potravy nedostáva potrebné živiny. Môže viesť nielen k vyčerpaniu, ale aj hnačkám, úbytku hmotnosti, neplodnosti alebo osteoporóze. Nemôže za vašu únavu práve precitlivenosť na lepok?

Zahlcujete sa technológiami

Koľko času denne pozeráte do mobilu, tabletu alebo obrazovky počítača? Žiarenie, ktorým na nás tieto zariadenia pôsobia, ovplyvňujú podľa štúdií problémy so štítnou žľazou a produkciu melatonínu, spánkového hormónu. Zásadne teda ovplyvňujú našu nespavosť a únavu. Odstráňte ich zo svojho dosahu minimálne hodinu pred zaspaním.

Spánku a únave napríklad okrem toho neprospieva práca na zmeny, zmeny času, stres či depresie aj prepracovanosť!

 

 

ipad-820272_1280