Nová štúdia: Prerušovaný spánok je skoro rovnako škodlivý ako žiadny spánok

Trávite noc prevaľovaním z boku na bok? Budí vás často plačúce dieťa, chrápajúci partner alebo hluk z ulice? Takýto spánok nie je príliš výdatný, pretože sa pri ňom narúša prirodzený cyklus spánkových fáz. Podľa najnovšej štúdie sa prerušovaný spánok dokonca takmer vyrovná tomu, ako by ste nespali vôbec.

Aj jedno prebudenie počas noci škodí

Tím vedcov z univerzity v Tel Avive skúmal skupinu študentov, ktorí prvú noc nerušene spali celých osem hodín a ďalšiu noc boli štyrikrát prebudení. Po obe rána potom študenti plnili rôzne úlohy. Vedci tak zistili, že následky prerušovaného spánku sú:

  • Poruchy sústredenia
  • Zhoršenie nálady
  • Únava

Vedúci tímu univerzitných vedcov sa domnieva, že čím častejšie je spánok prerušovaný, tým horšie sú potom spomínané negatívne symptómy. Každé prerušenie spánkového cyklu nás v podstate okráda o niekoľko hodín kvalitného spánku, pretože cyklus musí začať nanovo.

Stavte na pohodlie a špunty do uší

Ako zabezpečiť, aby vás zo spánku nič nerušilo? Základ je kvalitný matrac, ktorý sa prispôsobí vášmu telu, nikde vás nebude tlačiť, a vy sa na ňom nebudete tak často prevaľovať. Pomôže vám aj anatomický vankúš, ktorý poskytne ideálnu oporu vašej krčnej chrbtici. Uvidíte, že rozdiel spoznáte už prvú noc.

Potom už len zostáva poistiť sa proti hluku alebo svetlu, s ktorým nič nenarobíte. Ak vás teda čas od času budí susedov štekajúci pes, autá pod vašimi oknami alebo partnerov príliš skorý budík, vyskúšajte spať so špuntami do uší.

Na príliš jasný mesiac, rozsvietené svetlo vo vedľajšej miestnosti alebo svitanie zase funguje maska ​​na oči.

Nenechajte sa zbytočne ochudobniť o kvalitný spánok! Nikto predsa nestojí o neustálu únavu a zlú náladu.