Kvalitný spánok = pol zdravia. 6 spôsobov, ako ho zlepšiť

Trávime tým až tretinu svojho života. Počas tejto činnosti dochádza k celkovej regenerácii organizmu, utriedeniu všetkých podnetov nazbieraných v rámci celého dňa, tiež sa pri nej telo pripravuje na nadchádzajúcich dvadsaťštyri hodín denne. Čo je to? Áno, je to spánok.

Pravdepodobne najobľúbenejšia a tiež najdôležitejšia časť nášho dňa. Aby bol skutočne zdravý a telu prospešný, snažte sa ho zlepšiť. Ako na to? Prezradíme si niekoľko tipov, ktoré zaručene pomôžu.

investujte-do-kvalitni-postelove-konstrukce-a-matrace-jsou-alfou-i-omegou-kvalitniho-spanku

Upravte svoju spálňu na svoj obraz

Už ste niekedy počuli o tom, že človeku sa nespí dobre v miestnosti, ktorá nie je zariadená podľa jeho vkusu? Nie je mu v nej príjemne, čo sa na kvalite spánku podpíše. Napríklad červené múry môžu pôsobiť príliš agresívne, čierna je zase farbou depresií a môže v človeku vyvolávať negatívne pocity, a hlavne potom nepríjemné myšlienky. Preto nalepte tapety na stenu do spálne, ktoré budú zodpovedať svojou farbou aj vzormi vášmu gustu a ktoré vás obklopia presne tou útulnosťou, ktorá je vám vlastná.

Nezabudnite, investujte aj do kvalitnej posteľovej konštrukcie a matraca. Sú alfou aj omegou kvalitného spánku. Snažte sa, aby sa pod posteľou nenachádzalo príliš veľa neporiadku. Z pohľadu feng shui, starého čínskeho učenia, veci nahromadené pod posteľou narúšajú celkovú harmóniu v spálni, čím zabraňujú kvalitnému zaspávaniu i prebúdzaniu.

Všeobecne sa vynasnažte, aby zo spálne nebolo skôr skladisko ako oáza pokoja. Nachádzať by sa tu malo čo najmenej vecí, šetrite aj s dekoráciami.

do-loznice-nalepte-tapety-na-zed-ktere-budou-odpovidat-svou-barvou-i-vzory-vasemu-gustu

Na pomoc povolajte bylinky

Pokiaľ dlhodobo bojujete s nespavosťou alebo sa prebúdzate vo veľmi zlom rozpoložení, je načase povolať do služby bylinky. Matka Príroda je mocná čarodejnica a na jej zázraky nedali dopustiť už naše babičky a prababičky. Preto sa neostýchajte a stavte napríklad na valeriánu lekársku, ktorá sa považuje za prírodné sedatívum.

Samozrejme medzi ľuďmi je ďaleko známejšia medovka, z ktorej si môžete uvariť čaj. Jej umom je uvoľniť celkové napätie, ktoré sa nahromadilo v tele, a taktiež upokojuje nervovú sústavu, vďaka čomu zaspávate prakticky ihneď a zostávate v príjemnom rozpoložení po celú noc.

pokud-dlouhodobe-bojujete-s-nespavosti-nebo-se-probouzite-ve-velmi-spatnem-rozpolozeni-je-nacase-povolat-do-sluzby-bylinky

Do postele hodinu pred zaspaním

Každý človek si nastavuje budík na to, aby vstal v „normálny“ čas. Lenže len málokto si nastavuje budík na chvíľu, keď by mal správne zaľahnúť do postele. V ideálnom prípade by to malo byť hodinu predtým, než idete spať. Počas tejto hodiny by ste už nemali siahnuť po telefóne, rovnako tak by ste nemali sledovať televíziu alebo sa pozerať do počítača. Modré svetlo je zabijak pokojného a bezproblémového spánku, preto ho v poslednej hodine pred zaspaním nahraďte napríklad dobrou knihou.

Chcete aromaterapiu?

Ak vám užívanie čajov z byliniek nie je práve po chuti, čo tak vyskúšať aromaterapiu? Éterické oleje nielen, že príjemne prevoňajú spálňu, ale aj vás dokonale upokoja a pripravia na nadchádzajúcich sedem až osem hodín pokojného spánku. Navyše dnes je možné mať éterický olej aj z byliniek čiže zmiešať môžete napríklad dve bylinky na spanie – medovku a levanduľu.

etericke-oleje-nejen-ze-prijemne-provoni-loznici-ale-take-vas-dokonale-uklidni-a-pripravi-na-nadchazejici-spanek

Pustite do spálne čerstvý vzduch

Len málokomu sa spí v spálni dobre, keď tadiaľto nekoluje čerstvý vzduch. Aj keď je možno zima, aj v takom prípade pustite do spálne čerstvosť. V lete pravdepodobne necháte okná dokorán, v zime sa odporúča vetrať častejšie a intenzívnejšie, aby sa zároveň šetrilo teplom.

V spálni zároveň príliš neprekurujte. Vhodné je spať pri izbovej teplote pohybujúcej sa zhruba o 17-20 °C.

Žiadny kofeín, žiadny cukor

K večeru by ste tiež mali byť striedmejší k tomu, čo jete alebo pijete. Vyvarujte sa predovšetkým ťažkému jedlu, ale aj kofeínovým nápojom alebo sladkostiam či inej podobe cukru. Mohlo by totiž dôjsť k stimulovaniu nervovej sústavy, čo by následne zabránilo celkovému uvoľneniu tela i následnej relaxácii.

 

Prečítajte si ďalej: