Novoročné tradície našich prababičiek

Mnohé tradičné novoročné zvyky ctíme dodnes. Aké ďalšie ale boli takmer zabudnuté? A aký bol ich význam?

Nejedzte hydinu, odletí vám šťastie. Uvarte šošovicu, prinesie vám bohatstvo. "Ako na Nový rok, tak po celý rok". Tieto tradície zrejme netreba podrobnejšie spomínať, pozná ich skoro každý.

Poďme sa ale spoločne pozrieť na tradície, o ktorých ste možno ešte nikdy nepočuli.

Pradávne tradície

  Za dávnych čias ľudia nedbali na predsavzatia rovnako ako dnes. Podstatou pre nich hlavne bolo dodržanie novoročných tradícií a zvykov.

1. Vianočka

Cez Vianoce gazdinky piekli vianočku, v ktorej bolo ukryté hrachové zrnko. Všetci ju museli nechať nedotknutú až do Nového roka. Člena rodiny, ktorý 1. januára vo svojom kúsku vianočky našiel zrnko hrachu, čakalo v nasledujúcom roku šťastie a bohatstvo.

2. Mladé dievča

Keď sa ocitlo pred prahom domu mladé dievča, znamenalo to pre miestnych obyvateľov dobré znamenie. Ak ste ale do domu nechali vstúpiť starú ženu, neveštilo to naopak nič pekného.

3. Čistota

Každá gazdinka 31. decembra vyniesla smeti, prezliekla periny do čistého, vyprala a upratala všetko, čo mohla . Na Nový rok totiž nesmel zostať žiaden rest, aby ich netrápil celý ďalší rok, inak hrozilo, že sa upracujú na smrť.

4. Kufor

O polnoci ľudia obchádzali dom s kufrom v ruke celkom trikrát. Táto tradícia im mala zaručiť bezpečie na ich nadchádzajúcich cestách.

5. Soľ

V dávnych dobách sa ujala magická tradícia na ochranu pred zlými duchmi. Okolo príbytku sa rozprášila soľ a tá im mala vytvoriť pomyselný ochranný kruh, ktorý ich pred zablúdenými dušami ochránil.

Či už sa k tradíciám vrátite alebo nie, prajeme vám všetko najlepšie do nasledujúceho roka 2017!